CHP'li vekilin 'barış toplantısı'na gelmemesine yanıt: İkna etmeliyiz

CHP'li vekilin 'barış toplantısı'na gelmemesine yanıt: İkna etmeliyiz
CHP'li vekilin 'barış toplantısı'na gelmemesine yanıt: İkna etmeliyiz
DGB Platformu'nun, 'Barış ve çözüme çağrı' toplantısına önceden katılacağını duyuran CHP'li Salıcı'nın katılmaması üzerine Gençay Gürsoy, 'Bizlere düşen görev CHP'yi ikna etmektir' dedi.

RADİKAL - Doğu ve Güneydoğu Dernekleri (DGD) Platformu, “Barış ve çözüm sürecinin sağladığı güven ortamına dönülmeli. PKK silahlı eylemlere son vererek çatışmasızlık sürecini başlatmalı. Öcalan’a yönelik görüş yasağına son verilmeli. Müzakere aşaması için mekanizmalar oluşturulmalı” çağrısı yaptı.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan haberde, DGD Platformu dün Şişli Kent Kültür Merkezi’nde “Barış ve çözüme çağrı” başlıklı basın toplantısı düzenledi. Toplantının katılımcıları Barış İçin Kadın Girişimi’nden Nazan Üstündağ, Barış Bloku’ndan Gencay Gürsoy, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ve HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir süreci değerlendirdi. Toplantıya CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı’nın katılacağı da duyurulmuştu. Ancak Salıcı son anda benzer bir toplantıyı CHP olarak düzenleyeceklerini Platform’a gerekçe olarak ileterek katılmayacağını duyurdu. Katılımcılardan Barış Bloku Eşsözcüsü Gürsoy blokun ilk faaliyeti olan 9 Ağustos Bakırköy mitinginde de CHP’nin ilk etapta konuşmacı olarak bir vekilini göndereceğini söyleyip daha sonra geri çektiğini hatırlatarak, “HDP-CHP'nin bu koşullar altında işbirliğine gitmesi kader zorunluluğudur. Bizlere düşen görev CHP’yi bu anlamda ikna etmektir. Çünkü karşımızda bir savaş bloğu var, barış bloğu birlik içinde olmalı” dedi.

Baydemir ise devletin müzakerelere samimi yaklaşmadığını belirterek, “Bu ülke Suriyelileşirse, bu ülkeyi yönetenler Esadlaşır. Biz buna izin vermeyeceğiz” dedi.