CHP'li vekilin yüzüne kask

CHP'li vekilin yüzüne kask
CHP'li vekilin yüzüne kask
Divan Oteli müdahalesinde CHP'li Ramis Topal'ın burnu kırıldı: Arbede sırasında polis yere düşen bir kaskı alarak yüzüme fırlattı.
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

İstanbul Gezi Parkı’na önceki akşam yapılan polis müdahalesi sırasında CHP ’li milletvekili de yaralandı. CHP Amasya Milletvekili Ramis Topal, vatandaşlara yardım etmek için Divan Oteli’ne gittiğini, bu sırada otelin dışında polis tarafından müdahaleye maruz kalarak burnunun kırıldığını söyledi. Ramis Topal, “Yere düşen bir kaskı polis direkt suratımı hedef alarak fırlattı” dedi.
CHP’li Topal, yaptığı açıklamada önceki akşam burnunun kırılmasına yol açan polis müdahalesi sırasında yaşanları şöyle anlattı:
“Akşam saatlerinde telefonumuza sürekli Divan Oteli’nden ve Taksim’de bulunan Amasyalıların kurduğu çadırlardan yardım çağrıları geliyordu. Ben de durumu öğrenmek ve yardım edebilmek için olay yerine hareket ettim. Yanımda kızım da vardı. Divan Oteli’ne geldiğimde ortalık sanki savaş yeri gibiydi. TOMA’lar müdahale etmiş, gaz bombası atılmış, her yer altüst olmuştu. Bu arada polisler ellerinde gaz bombalarıyla Divan Oteli’nin önünde bekleyişlerini sürdürüyorlardı. İçeri girdiğimde otel çok kalabalıktı. Birçok yaralı, üç-dört çocuk vardı. Görmedim ama hamile bir kadının kanama geçirdiğinden bahsediyorlardı ve herkes panik halinde ambulans bekliyordu.” 

‘Tekmelediler’ 
Divan Oteli’nden çıkarak milletvekili kimliğiyle polise yaklaştığını ifade eden Topal, “Yaralıların dışarıya çıkması ve gaz bombası atmamaları için engel olmak istedim. Polise gaz bombası atmamaları için uyarıyordum ki beni alarak tekmelemeye başladılar. Göstericiler bana yardım etti. Bu arada arbede çıktı, kalabalığın içinde yere düşen bir kaskı polis direkt suratımı hedef alarak fırlattı ve tekrar oteldekilere gaz bombası atmaya başladı” dedi. 

‘Bedel ödedim’ 

Daha sonra tekrar Divan Oteli’ne sığındıklarını ve kendisine ilk müdahalenin otelde yapıldığını vurgulayan Topal, şöyle devam etti:
“İnsanlar ambulans istediler ancak ben yürüyebilecek haldeydim ve durumu benden ağır olan insanlar olduğundan otelden kızımla birlikte çıktık. Kendi imkânlarımla ilk gördüğümüz sağlık kuruluşu olan Osmanoğlu Kliniği’ne ulaştım. Çekilen röntgen sonrasında burnumda kırık ve ayaklarımda morluklar belirlendi. Tek yapmak istediğim polisin sürekli otelin içine doğru gaz bombası atmasını engellemek ve yaralıların hastaneye ulaşmasını sağlamaktı. Aldığım bilgilere göre bu olayın sosyal medyadan yayılması sonrası polis bir miktar geri çekilmiş ve oteldeki yaralılar hastanelere taşınmış. Demek ki polisin insafa gelebilmesi için birinin bedel ödemesi gerekiyormuş, bu bedeli de ben ödedim.”

Toprak: Polis hasım görüyor

Gezi Parkı’na önceki akşam yapılan müdahalede vatandaşlara destek vermek amacıyla Alman Hastanesi’ne giden CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, hastaneye de yapılan müdahaleyi değerlendirirken, “Orası hastane, savaşta dahi hastanelerin bir ayrıcalıkları vardır. Bu kadar gözü dönmüşlük doğru bir şey değil” dedi.
Gezi Parkı’na yapılan müdahale sırasında yaralananan CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nu Alman Hastanesi’ne kaldıran ve o sırada hastaneye yapılan müdahaleyi Radikal’e anlatan Toprak, polislerle konuşmasını da şöyle aktardı: “Çocuklar olayın farkında değil. O çocukları da suçlamamak lazım. Bu tip toplumsal olaylarda yeterince altyapıları yok. 14 saattir nöbet tutuyor. Öyle bir ruh halindeler ki karşıda bir düşman, hasım varmış gibi bakıyorlar.”