CHP'li Yılmaz Ateş: Savcı 'Talimat aldım' dedi

Van'da inceleme yapan CHP'li Yılmaz Ateş: Başsavcı Kemal Kaçan, 'Rektör Yücel Aşkın'ın evinin aranmasından haberim yoktu. Basın toplantısı yapmam istendi ve önüme konulan açıklamayı okudum' dedi.

ANKARA- Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ndeki yolsuzluk iddialarını araştırmak üzere Van'a giden CHP heyetinin başkanı Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Van Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Kaçan'a talimatla basın toplantısı yaptırıldığını ileri sürdü.
TBMM'de dün gündem dışı söz alan CHP Genel Başkanvekili Kemal Anadol, cezaevinde intihar eden Yüzüncü Yıl Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Enver Arpalı'nın dört aydır hâkim karşısına çıkırılmadığını hatırlatarak olayı 'cinayet' diye niteledi. Anadol, hazırlık soruşturmasını basın toplantısıyla anlatan Van Cumhuriyet Başsavcısı hakkında işlem yapılmamasını da eleştirdi.
Anadol'a yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 'Geciken adalet adalet değildir' sözüne katıldığını ifade ederken Yüzüncü Yıl Üniversitesi olayıyla hükümetin hiçbir ilgisinin olmadığını söyledi.
Daha sonra söz alan Ateş ise, Van'da başsavcıya gizli bir soruşturma için neden basın toplantısı yaptığını sorduğunu, başsavcının da 'Basın toplantısı yapmam istendi. Okuduğum açıklamayı, önüme konduğu anda gördüm' dediğini anlattı.
Yılmaz Ateş, daha sonra Radikal'e yaptığı açıklamada ise şunları söyledi: "Üç milletvekili arkadışımla Van'a giderek incelemelerde bulundum. Cumhuriyet Başsavcısı'na 'İddianame hazır mı, ne zaman yargılanmaya başlarlar?' diye sordum. '3-4 hafta sürer' yanıtını verdi. Savcı bana 'Benim rektörün evine gidilmesinden, aranmasından haberim yoktu' dedi. 'Nasıl olur, başsavcı değil misiniz?' deyince sesini çıkaramadı. 'Basın toplantısı yapıyorsunuz, karar verecek hâkimi ve kamuoyunu şartlandırıyorsunuz' dediğimde 'Maalesef basın toplantısı yapmam istendi, metni de basın toplantısı yaptığımda gördüm' dedi." Ateş, "Basın toplantısını yapmasını kim istemiş?" sorusunu ise, "Başsavcı eziliyordu, üzerine fazla gitmedim" diye yanıtladı.


    http://www.radikal.com.tr/7632847632840

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.