CHP'lilerde şok...

CHP grubu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'nın geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmesi nedeniyle ertelendi.

ANKARA - CHP grubu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'nın geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmesi nedeniyle ertelendi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal milletvekillerine başsağlığı dileyerek konuşma yapmadı.
CHP'nin dün saat 13:00'te başlayacak grup toplantısı öncesinde Piriştina'nın ölüm haberi geldi. Bu haber milletvekilleri ve partililer arasında şok etkisi yaratırken, İzmir Milletvekili Ali Rıza Bodur, telefonla bilgi almaya çalışırken ağlıyordu.
CHP lideri Baykal ise haberi grup toplantısına katılmak için Meclis'e gelirken yolda öğrendi. Baykal'ın grup salonuna gelmesinden kısa bir süre önce Zonguldak Milletvekili Harun Akın dinleyicilere Piriştina'nın vefat ettiği haberini duyururken, Baykal'ın salona girerken alkışlanmaması uyarısında bulundu.
Baykal'ın gözleri doldu
Üzgün bir şekilde salona giren Baykal, "Hepimizi derinden yaralayan iki üzüntü verici haberi iletmek için bulunuyorum" dedi. Yenimahalle Belediye Başkanı Abdurrahman Oğultürk'ü önceki gün kalp krizi sonucu kaybettiklerini
anımsatan Baykal, gelirken yolda Piriştina'nın acı haberini aldığını söyledi.
Gözleri dolu bir şekilde konuşmasını sürdüren Baykal, "Bu acı haber hepimizi çok derinden sarstı. Bu şartlar altında toplantıyı yapmamız mümkün değil. Piriştina'nın en verimli olduğu çağda, çok büyük bir seçim başarısının hemen ardından yaşamını yitirmesinden dolayı son derece üzgünüm. CHP olarak bunun şokunu uzun süre yaşacağız. Ailesinin, İzmirlilerin ve partililerimizin başı sağ olsun. Allah herkese sabır versin" dedi.
Baykal, yarın Avrupa Sosyalist Partisi Başkanlık Divanı toplantısına katılmak üzere gideceği Brüksel gezisini de iptal etti.
Erdoğan aradı
Meclis Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Baykal'ı telefonla arayarak, Piriştina için başsağlığı diledi ve üzüntülerini iletti. Erdoğan, "Çok sürpriz bir haber oldu. Halkın sevdiği bir başkandı. Allah geride kalanlarına sabır versin, başsağılığı diliyorum" dedi.
DYP lideri Mehmet Ağar da, Baykal'ı ziyaret ederek başsağlığı diledi. Ağar, "Değerli dostumuz" diye hitap ettiği Piriştina'nın ölümü nedeniyle şok içerisinde olduklarını söyledi.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ise, Piriştina'nın eşi Mine Piriştina, Baykal ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne telgrafla başsağlığı diledi.