CHP'lilerin müdahillik talepleri reddedildi

CHP'lilerin müdahillik talepleri reddedildi
CHP'lilerin müdahillik talepleri reddedildi
Zahit Akman ve Zekeriya Karaman'ın da aralarında bulunduğu 20 tutuksuz sanıklı Deniz Feneri davasının ilk duruşması bugün görülmeye başlandı
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Radikal.com.tr - Duruşmada mahkeme heyeti CHP ’lilerin davaya müdahillik talebini reddetti. Duruşmada taleplerin değerlendirilmesinin ardından TRT spikerleri tarafından dönüşümlü olarak iddianamenin okunmasına başlandı.

Aralarında RTÜK eski Başkanı Zahit Akman ve Zekeriya Karaman’ın da bulunduğu 20 şüpheli hakkında iddianame düzenlenmiş, iddianamenin gönderildiği Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi, iddia edilen suçun işlendiği yerin İstanbul olduğunu belirterek yetkisizlik kararı vermişti. İstanbul’a gelen iddianameyi inceleyen İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği yetkisizlik kararına kabul ederek davanın kendi mahkemelerinde görülmesini karara bağlamıştı. İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından davanın ilk duruşması adliyedeki büyük salonda görülmeye başlandı. Duruşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’nın bulunduğu CHP’liler de izliyor.

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nden görülen Deniz Feneri e.V. bağlantılı davanın ilk duruşmasında kimlik tespitlerinin alınmasının ardından Mahkeme Başkanı İsmail Hakkı Yolmaz, mahkemeye ulaşan bir faksı okudu. Mahkeme Başkanı İsmail Hakkı Yolmaz, davanın müştekilerinden Sadık Deniz adına düzenlenmiş bir dilekçe geldiğini belirtti. Başkan Yolmaz, dilekçede Sadık Deniz’in, şikayetinden vazgeçtiğini belirttiğini açıkladı. Bunun üzerine söz alan müşteki avukatı Zeynel Öztürk, bu dilekçeden haberinin olmadığını belirterek dilekçeyi incelemek için süre istedi. Avukat Öztürk, bu süre içinde Sadık Deniz ile görüşerek faks ile ilgili kendisi ile görüşeceğini söyledi. Avukat Ersan Şen, iddia edilen suçu doğrudan ihbar eden kişi konumunda olan Hatice Yılmaz ve Sadık Deniz isimli iki kişi olduğunu söyledi. Deniz’in, bir şekilde mahkemeye şikayetinden vazgeçtiğine ilişkin bir dilekçe gönderdiğini belirten avukat Şen, Hatice Yılmaz’ın da suçtan doğrudan zarar görmediğinin aşikar olduğunu söyledi.

SAVCI: PARTİLİLER ZARAR GÖRMEDİ

Şikayetten vazgeçme dilekçesinin aslının istenmesine ve aslının mahkemeye gelmesinden sonra bir karar verilmesini isteyen duruşma savcısı, diğer katılma taleplerinin, zarar görme unsurunun gerçekleşmediği gerekçesiyle reddedilmesi yönünde görüş bildirdi. Mahkeme Başkanı Yolmaz, faks yoluyla mahkemeye ulaşan ve Sadık Deniz adına düzenlenmiş vazgeçme talepli dilekçenin aslının istenmesine ve aslının gelmesinden sonra bu konuda bir karar verilmesine hükmettikleri bildirdi. Ayrıca CHP milletvekili Mahmut Tanal ile avukat Zeynel Öztürk’ün de suçtan doğrudan zarar görmedikleri gerekçesi ile davaya katılma talepleri de reddedildi.


  http://www.radikal.com.tr/111714411171442

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  chp lilerin müdahillik talepleri reddedildi hk. - fgemak

  Deniz feneri olayı Türk insanın zihnine öyle bir yerleşti ki bundan sonra kimsenin bu tür yardım derneklerine dürüst dernek gözüyle yöneticilerine de dürüst insan gözüyle baktıklarını sanmıyoruz, bu olay insanların bu derneklere tümüyle güvenini ortadan kaldırdı.bu konuyuda ört bas etme tavırları içinde olan AKP yönetimi tam sahtekar damgası yedi toplumdan ,ne kadar yargıyı yönlendirmeye çalışsalar da karar ne olursa olsun bu iş mide bulandırdı,artık allahtan peygamberden bahseden insanlara sahtekar gözüyle bakmaya başladık. AKP nin bu olayla ilgili yargıya müdahil olmayıp adaletin tecelli etmesine çalışması en akıllıca yol olacaktır diye düşünüyoruz.

  Suçsuz onlar - etufan

  Adamların suçsuz bulunduğunu biliyoruz zaten. Mahkemeye gitmeye gerek yok. Kesin suçsuz olacaklar ve biz hay bizim Allah belamızı versin adamların günahını almışız diyeceğiz. AKP mahkemeleri çalışıyor.