CHP'lilerin tartışması komisyonu kilitledi

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplantılarında CHP ’li üç üyenin kendi içlerinde uzlaşamamaları yeni anayasa çalışmalarını tıkadı. Dün gerçekleştirilen toplantıda benzeri bir olayın yaşanması üzerine AK Parti ve BDP’liler “Burası partiler arası tartışmaların yapılacağı bir masa ancak CHP’li üyelerin kendi arasındaki tartışmalardan anayasa yazamıyoruz” diyerek tepki gösterdi. Partiler krizin aşılması için Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında bir toplantı yapılmasına karar verdi.
Komisyon, yeni anayasanın ‘vatandaşlık’ maddesini tartışmak için dün bir araya geldi. Toplantıya başkanlık yapan CHP’li Rıza Türmen’in, “Vatandaşlık maddesine geçmeden önce geçen hafta ‘Yasama Dokunulmazlığı ve Sorumsuzluğu’ maddesini görüştük. Söylenecek bir şey yoksa ‘vatandaşlık’ maddesini görüşmeye başlayalım” dedi. Bunun üzerine geçen toplantıya katılmayan CHP’li üye Süheyl Batum, dört partinin üzerinde uzlaştığı ikinci fıkraya katılmadığını söyledi. CHP’li üye Atilla Kart ise “Geçen hafta bu madde sonlandırılmadı” dedi. CHP’li üyelerin o maddede uzlaşma sağlandığını belirtmesi üzerine, Batum “Genel Başkan’ın yazılı bir kararı olmazsa kabul etmem” dedi. Batum, komisyonu da eleştirerek, “Komisyondaki tüm olumsuzlukları benim üzerimden kamuoyuna yansıtıyorsunuz. Müsebbibi benmişim gibi sunuyorsunuz. Bunu doğru bulmuyorum” diye konuştu.
Tartışmanın büyümesiyle birlikte üzerine Batum, masayı ter kederek çıktı. Bunun üzerine AK Parti ve BDP’li üyeler tepki gösterdi. BDP’li Bengi Yıldız, “Karşımızdaki partiyle bile böyle bir sertlikle müzakere yürütmüyoruz. Olacak şey mi bu” dedi. AK Partili Mustafa Şentop ise “CHP’nin bir parti yaklaşımı olmalı. Burası partiler arası değil, parti içi tartışma masasına döndü. Burası CHP temsilcilerinin kendi arasında tartışacağı masa değil. Böyle bir müzakere şekline karşıyız. Kendi görüşünüzü netleştirin. Sizin iç tartışmalarınızı dinlemek zorunda değiliz. Bu şekilde yürütülemez” diye itiraz etti. Bunun üzerine AK Parti ve CHP’li üyeler Meclis Başkanı Çiçek başkanlığında usul tartışması yapmayı önerdi. MHP de “Komisyonda bir görüş çıkmışsa katılırız” dedi. Tartışma Çiçek ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’na iletildi. Komisyon bugün 10.30’da Meclis Başkanı Çiçek başkanlığında ‘usul’ tartışması yapmak için yeniden bir araya gelecek.


  http://www.radikal.com.tr/115036011503607

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SÜHEYL BATUM VARKEN UZLAŞILMAZ - irfanyal

  Sühely Bey -bence- çözümsüzlüğüm, siyasi krizlerin, kavganın simgesi. CHP kendini yemeğe devam ediyor. Belki yerel seçimlerde birşeyler kazanabilir ama, genel seçimlerde bir yenilgi daha yaşayacağı kesin. Sol desen sol değil, demokrat değil. Süheyl Bey'de bu gidişle ciddi bir zarar verecek CHP'ye. Saygılarımla

  Evlere şenlik yorumlar!.. - savassarioglu

  Sokaktaki direniş, parlamentodaki iktidar ve muhalefetin toplum kanaatini ne ölçüde yansıttığını ortaya koyuyor. Tartışmalı bir parlamentonun yapacağı Anayasa da tartışmalı olacaktır. Şu anda mecliste ve Anayasa komisyonunda yapılacak en iyi şey, bu parlamentonun Anayasa yapmasını engellemektir. AKP ve BDP bugün, nedense yangından mal kaçırmak istiyor olabilir ama sonuçta bu AKP'nin üçüncü iktidar dönemi. Üstelik arada bir kez de Anayasa değişikliği yapıldı. Demek ki yapılmak istenen değişiklikler o kadar da elzem değilmiş. Seçim barajının düşürüldüğü, saydam ve adil yapılan bir seçimden sonra oluşacak bir parlamentonun yeni Anayasa'yı yapması daha uygundur.

  kararsiz CHP - Ahmetsezer

  CHP icinde barindirdigi "ulusalci" diye adlandirilan, esasinda tutucu ve devletci kesimle iliskilerini ciddi olarak gözden gecirmelidir. Eger düsünülen hesap hem ulusalci kesimlerin hemde sosyaldemokratlarin oyunu almaksa, bu hesap tutmaz. S.Batum komisyonda sekter bir rol oynayarak, demokratligina süphe olmayan sayin Kart ve Tüzmeni de zor durumda birakmaktadir. Zati muhterem (Batum) zaten ulusal Tv de zevkle boygöstermektedir. Buyursun dilerse IP ye lider olsun, söven dostlarini da birlikte götürsün. Yoksa CHP halen kendisine umut baglamak isteyen kesimleri de küstürecektir.

  Anladınız mı? - vancetti

  Şimdi anladınız mı AKP nin neden evde zorla tuttuğu yüzde ellinin oylarını aldığını. Dersin AKP-CHP kankadır. Attıkları her adım, her söylem AKP ye yarıyor. Ülkenin gerçek bir sosyal demokrat partiye ihtiyacı var.

  Ah CHP ah, - ömernaci

  Sağlam ve tutarlı bir muhalefete en fazla ihtiyacımızın olduğu, etkili ama örgütsüz bir muhalefetin meydanlarda yürütüldüğü bu dönemde, ne yapıyor sevgili CHP? Ulusalcı bazı unsurların partiyi kamu oyu önünde sadece kendi içinde tartışan, tolumun gerçek gündemine odaklanmayan ulusalcı ve devletçi bir yapı olarak gösterilmesine müsaade ediyor. Daha geçenlerde Birgül Ayman Gülerin milliyetçi çıkışları partiye ne kadar zarar vermişti. Şimdi de sayın Süheyl Batum un aşırı milliyetçi ve devletçi tavırları partiye zarar veriyor. Merak ediyorum sayın Kılıçdaroğlu ne zaman partinin gerçek sosyal demokrat kimliğini öne çıkarıp, kangren olmuş bazı unsurları keserek partiyi sağlığına kavuşturacak. Türkiye nin hiç bir dönemde olmadığı kadar çok Sosyal ve Demokrat bir muhalefete ihtiyacı var. Saygılarımla

  CHP'NİN KARIN AĞRISI SÜHEYL BATUM. - m.rozbilen

  CHP ne edip,ne edip Süheyl Batum'u yakasından silkmeli.Ondan ebediyen kurtulmalıdır. İnsann haklarından yana görünüp bir "ama"sı olan tek kişi.O komisyonda onun bulunmaması gerekir.CHP'ye kaybettiriyor.

  Sn Batum'un vekilliği CHP'nin partiliği - yvzygt

  Hiç sıkılmadan bir de "neden benim sorun çıkardığım yansıtılıyor" diye tepki gösteriyor. Tabi yine masadan kalkarak insanların konuyla ilgili ereddüdü kaldıysa gideriyor. Bu hareketlerin süreci tıkamaya neden olduğunu gayet iyi bileceğine göre sn vekil başta kendi partisi olmak üzere tüm partileri ve milleti aptal yerine koyuyor! CHP de arka çıkıyor. Sonra da parti olmayı başaramamış insanlar topluluğu olarak ülke yönetmek için seçime giriyor.