CHP'lilerin tartışması komisyonu kilitledi

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplantılarında CHP ’li üç üyenin kendi içlerinde uzlaşamamaları yeni anayasa çalışmalarını tıkadı. Dün gerçekleştirilen toplantıda benzeri bir olayın yaşanması üzerine AK Parti ve BDP’liler “Burası partiler arası tartışmaların yapılacağı bir masa ancak CHP’li üyelerin kendi arasındaki tartışmalardan anayasa yazamıyoruz” diyerek tepki gösterdi. Partiler krizin aşılması için Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında bir toplantı yapılmasına karar verdi.
Komisyon, yeni anayasanın ‘vatandaşlık’ maddesini tartışmak için dün bir araya geldi. Toplantıya başkanlık yapan CHP’li Rıza Türmen’in, “Vatandaşlık maddesine geçmeden önce geçen hafta ‘Yasama Dokunulmazlığı ve Sorumsuzluğu’ maddesini görüştük. Söylenecek bir şey yoksa ‘vatandaşlık’ maddesini görüşmeye başlayalım” dedi. Bunun üzerine geçen toplantıya katılmayan CHP’li üye Süheyl Batum, dört partinin üzerinde uzlaştığı ikinci fıkraya katılmadığını söyledi. CHP’li üye Atilla Kart ise “Geçen hafta bu madde sonlandırılmadı” dedi. CHP’li üyelerin o maddede uzlaşma sağlandığını belirtmesi üzerine, Batum “Genel Başkan’ın yazılı bir kararı olmazsa kabul etmem” dedi. Batum, komisyonu da eleştirerek, “Komisyondaki tüm olumsuzlukları benim üzerimden kamuoyuna yansıtıyorsunuz. Müsebbibi benmişim gibi sunuyorsunuz. Bunu doğru bulmuyorum” diye konuştu.
Tartışmanın büyümesiyle birlikte üzerine Batum, masayı ter kederek çıktı. Bunun üzerine AK Parti ve BDP’li üyeler tepki gösterdi. BDP’li Bengi Yıldız, “Karşımızdaki partiyle bile böyle bir sertlikle müzakere yürütmüyoruz. Olacak şey mi bu” dedi. AK Partili Mustafa Şentop ise “CHP’nin bir parti yaklaşımı olmalı. Burası partiler arası değil, parti içi tartışma masasına döndü. Burası CHP temsilcilerinin kendi arasında tartışacağı masa değil. Böyle bir müzakere şekline karşıyız. Kendi görüşünüzü netleştirin. Sizin iç tartışmalarınızı dinlemek zorunda değiliz. Bu şekilde yürütülemez” diye itiraz etti. Bunun üzerine AK Parti ve CHP’li üyeler Meclis Başkanı Çiçek başkanlığında usul tartışması yapmayı önerdi. MHP de “Komisyonda bir görüş çıkmışsa katılırız” dedi. Tartışma Çiçek ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’na iletildi. Komisyon bugün 10.30’da Meclis Başkanı Çiçek başkanlığında ‘usul’ tartışması yapmak için yeniden bir araya gelecek.