CHP'nin TIR'ı polis zoruyla kaldırıldı

CHP'nin TIR'ı polis zoruyla kaldırıldı
CHP'nin TIR'ı polis zoruyla kaldırıldı
CHP'nin Erzurum'da stant olarak kullandığı ve seçim çalışmalarını yürüttüğü TIR, 'tarihi alana zarar verdiği' gerekçesiyle Yakutiye Kent Meydanından polis ve zabıta zoruyla çıkarıldı. CHP Erzurum Milletvekili adayları ve partililer uygulamayı, oturma eylemi yaparak protesto etti.

RADİKAL- Erzurum Merkez Yakutiye ilçesinin Havuzbaşı semtindeki Kent meydanına 8 Mayıs günü seçim çalışmalarını yürütmek için TIR dorsesinde stant açan CHP Erzurum Milletvekili adayı Gonca Aytaş, Ak Partililerin şikayeti üzerine zabıta ve polisin müdahalesiyle karşılaştı. Bu engeli İlçe Seçim Kurulu'nun kararı ile aşan CHP, 24 Mayıs gecesi seçim TIR'ını bu kez Cumhuriyet Caddesi'nin ortasındaki Yakutiye Kent Meydanına taşıdı. Tarihi Yakutiye Medresesi ile Lala Paşa Cami arasındaki boşluğa yerleştirilen TIR'a bu kez merkez Yakutiye Belediye Başkanı Ak Partili Ali Korkut itiraz etti.

ANITLAR KURULU KARAR VERDİ

TIR'ın tarihi dokuya zarar verdiğini belirten Başkan Korkut, Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. TIR'ın 'Tarihi dokuya zarar verdiği' yolunda Anıtlar Kurulu'nun karar vermesi üzerine bugün akşam saatlerinde Yakutiye Kent Meydanına giden Zabıta ekipleri, TIR'ın kupasını çekici ile götürdü. Haberin duyulması üzerine bölgeye çok sayıda CHP'li gelerek TIR'ın dorsesinin götürülmesine engel olmak istedi. Çekici ile TIR'ın dorsesi arasında partililerle birlikte etten duvar ören milletvekili adayı Gonca Aytaş ile Orhan Bozkurt yaklaşık 2 saat mücadele verdi. Zabıta'nın yetersiz kaldığı olaya Emniyet Çevik Kuvvet ekipleri destek verdi. Kalkanlarla partillieler TIR'dan uzaklaştırdı. Belediye tarafından getirilen bir başka TIR'ın kupası ile çekilmek istendi. TIR'ın sürücüsü hava hortumunu keserek TIR'ın dorsesindeki tekerleri kilitledi. Yaklaşık 30 dakika süren tamir sonrası TIR'ın dorsesi de CHP'lilerin yuh sesleri arasında parktan götürüldü.

TIR'ın gidişini izleyen CHP'liler yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki Vali Ahmet Altıparmak'ın evine doğru alkış ve ıslıklarla yürümeye başladı. Polis kalabalığın önünü Atatürk Anıtı'nın bulunduğu Havuzbaşında kesti. Polis engelini aşamayan CHP Milletvekili adayı Gonca Aytaş, Orhan Bozkurt ve partililer oturma eylemi düzenledi. Burada bir basın açıklaması yapan Gonca Aytaş şunları söyledi:

'POLİS BİZİ COPLADI'

8 Mayıs'ta standımızı kurduk. İki dakika sonra polis, zabıta, trafik ve güvenlik şube geldi, haklı olduğmuzu anladılar. Bizi buradan kaldıramadılar. Belediye görevlileri gelip 'burada konser düzenleyeceğiz' diye bizi kandırdı. Bizde safız ya inandık. Onlar gibi hin değiliz. Üç gün sonra döndüğümüzde 'biz burayı AKP 'ye verdik, siz burada çalışamazsınız' dediler. Propagandayla yaya ve araç geçişini engellemediğimiz yolunda İlçe Seçim Kurulu karar verdi. TIR'ı buraya getirdik. Fakat Yakutiye Belediye Başkanı parka zarar verdiğimiz için TIR'ı buradan kaldırmamızı istedi. Bugün Oltu ilçesine gittiğimi gören zabıta gelip TIR'ı götürmeye çalıştı. Seçim çalışmalarımı yarım bırakıp buraya geldim. TIR'la dorsenin arasına girdik. Bu ülkede hiçbir şey hakimlik kararlarının üstünde değildir. Çünkü başına Türk milleti adına yazar. Anıtlar Kurulu kararını almış ve hakimlik kararının üzerinde görerek bizi buradan zorla kaldırdılar. Polis gelip bizi copladı. Karşı koyamadık. CHP'nin bu ilde bir bayrağına tahammül edilmedi. Valiyi, belediye başkanını aradık telefona çıkmadılar. Zorla, cebren CHP'nin stantını götürdüler. Hukuksuz götürdüler. Yarın bu kalabalıkla Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağım. O TIR'ı da yediemin deposundan alıp hepinizin gözüne sokacağım. Bunu unutmayın. Çünkü ben Nene Hatun'un torunuyum. 8 Haziran'da hepinizle görüşeceğiz.

Yapılan basın açıklamasının ardından kalabalık gece yarısına doğru sessizce dağıldı. Avukat Gonca Aytaş, sosyal medyadan "Ne olur Türkiye duysun sesimizi. Canımız tehlikede" mesajını yayınladı.

(Turgay İPEK/ERZURUM-DHA)


  http://www.radikal.com.tr/136660213666024

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  2015 seçimleri - kaşınan adam

  2015 genel seçimleri üzerine Cumhurbaşkanının açıkca AKP yi desteklemesi nedeniyle şimdiden gölge düşmüştür.Cumhuriyet tarihinde en şaibleli seçimi olarak tarihteki yerini alacaktır.Dua edelim ki seçim sonuçlarına dışardan müdahale olmasın ..

  Anıtı dikilmesi gereken kurul - genco940

  Koskoca sarayı kaçak olarak karar veremeyen kişilerin sırf muhalif olduğu için TIR meydandan kaldırmayı maharet sayabilen bir kurul ve üyelerinin işbirlikçi ve eşeğe gücü yetmeyip, semerini dövenler olduklarını söylememek mümkün mü? Yetkisi olmadığı halde meydanlarda nutuk atıp, siyasi partisine oy isteyen Anayasa suçu işleyen, elinde kuran sallayarak dini istismar, siyasete alet eden suçsuz ve buna ses çıkaran tek bir hukuk mercisinin olmadığı, meydanlarda miting izni istemesine rağmen keyiflerine göre lütufta bulunanlara neyin demokrasisi diye sorulmaz mı? Eğer bu bir dikta ise dillerine doladıkları darbenin bir gün gelip kafalarına ineceğinden haberleri yok mu? 7 Haziran bunun için uygun bir zamandır, Adalet için demokrasi için bu düzenin derhal bertaraf edilmesi gerekir. Oylarını kullananların mutlaka ve mutlaka sandıkları terk etmeyip sandık neticesi alınana kadar oyuna sahip çıkması temennisiyle.

  çok çalışıyorlar - user390879

  Yani bir partiyi engellemek için bu kadar uğraşılmaz. AKP nin tarihi burçlara çakılı posteri ne olucak. O tarihi esere zarar vermiyor mu? Siyasi görüş bizim kamu işlerimize karışmamalı.

  Klasik Chp provokasyonu . - Ukelaa

  Aynı alanda tüm partilerin seçim standları var , tek Chp ben tırla girip oraya park edicem diye diretiyor , hem suçlu hem güçlü , gene mağdur edebiyatı , artık halk yemiyor bu tiyatroyu .