CHP'yi ABD'ye anlatacağız

CHP'yi ABD'ye anlatacağız
CHP'yi ABD'ye anlatacağız
CHP lideri Kılıçdaroğlu, CHP'nin ABD'de tanınmadığını belirterek "Önyargıları var. Bu gezide CHP'yi onlara anlatacağız" dedi.
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

ABD gezisi bugün başlayacak olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , CHP’nin ABD’de yeteri kadar bilinmediğinin ifade edildiğini, bu nedenle CHP’yi anlatmak istediklerini söyledi. Yaklaşan yerel seçimler öncesinde tüm sol partilere ‘birlik’ çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, YSK’nın yerel seçimlerde bakanların istifasına gerek olmadığı yönündeki kararını da eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “Bu karar devletin olanakları ile propagandaya izin verir. Yargıç eliyle haksızlık yapılıyor” dedi.
CHP İş Dünyası Diyalog ve Dayanışma Birimi’nin düzenlediği etkinlik kapsamında Balıkesir’de temaslarda bulunan Kılıçdaroğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı. Kılıçdaroğlu bugün gideceği ABD gezisi hakkında şunları söyledi: “Bu gezi bizim Çin’e, Mısır’a, Irak’a yaptığımız gezi formatında değil. ABD’de siyasal çevrelerde CHP fazla bilinmiyor, önyargılarla biliniyor. Gerçek nedir anlatacağız. 3 ayrı düşünce kuruluşuyla görüşeceğiz, sorularına yanıt vereceğiz.”
CHP’nin 8 Aralık’ta Kemal Derviş moderatörlüğünde gerçekleştireceği ekonomi konulu çalıştayın anımsatılması üzerine Kılıçdaroğlu, “Kemal Bey zaten CHP’li, eski milletvekili. Biz bir araya gelelim ve yeni bir perspektif ortaya koyalım. Kemal Bey buna sıcak baktı” diye konuştu.

Sol uzak değil

Kılıçdaroğlu, büyükşehir belediye başkan adaylarının ne zaman açıklanacağına ilişkin soru üzerine, “Aralık ayında 350 yeni belediye belirlenecek” dedi. Büyükşehirlerin belediye başkanlarının farklı bir atmosferle açıklanacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, aralık ayında toplanacak PM’de Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayının açıklanmasını arzu ettiğini söyledi. Merkez sağda siyaset yapanları partiye davet etmesine rağmen sol partilere çağrı yapmamasının eleştirildiğinin hatırlatılması üzerine de Kılıçdaroğlu, “Sola çağrı yapmadığım yönünde eleştiriliyorsam, sizin aracılığınızla bütün sola çağrı yapıyorum, Samandağ’dan ÖDP’li belediye başkanı aldık, sol bize uzak değil” dedi.

Yargı kendisiyle çelişti

YSK’nın yerel seçimlerde bakanların istifasına gerek olmadığı yönündeki kararını da değerlendiren Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Bu karar devletin olanakları ile propagandaya izin verir.

Kamer Genç de heyette

Bugün başlayacak ABD gezisinde Kemal Kılıçdaroğlu’na, Genel Başkan Yardımcıları Şafak Pavey, Faruk Loğoğlu, Sezgin Tanrıkulu, Faik Öztrak, Grup Başkanvekili Engin Altay, milletvekilleri Ayşe Eser Danışoğlu, Osman Taney Korutürk, Aytun Çıray, Aydın Ayaydın, Kamer Genç ve Aykan Erdemir de eşlik edecek.

Anayasa için sorun yoksa evet deriz

Kılıçdaroğlu yeni bir anayasa teklifinin AK Parti tarafından Meclis’e getirilebileceğini belirterek, “5-10 madde gelir. Gelirse yetkili organla konuşulur. Sorun gerekçesini anlatırız” dedi.

Hüsamettİn Özkan ile görüşüyoruz

Eski Başbakan Yardımcılarından Hüsamettin Özkan ile görüşmesi sorulan Kılıçdaroğlu, “Hüsamettin Bey ile görüşüyoruz. Bize çok yabancı bir siyasi değil. Telefonda, yüz yüze görüşüyoruz” diye konuştu.