CIA: Her 1000 Türk bebekten 40'ı ölür

ABD Gizli Haberalma Örgütü'nün (CIA) internet sitesinde yer alan The World Factbook'un 19 Aralık 2006'da yenilenen verilerine göre Türkiye'de bebek ölüm oranı binde 39.69 olacak.

ANKARA - ABD Gizli Haberalma Örgütü'nün (CIA) internet sitesinde yer alan The World Factbook'un 19 Aralık 2006'da yenilenen verilerine göre Türkiye'de bebek ölüm oranı binde 39.69 olacak. CIA'nın listesinde Afrika'dan Angola binde 185.36 ile birinci sırada yer alırken, Singapur binde 2.29'la son sırada.
Pek çok kurum tarafından referans kabul edilen CIA verileri, Türkiye'nin bebek ölüm oranı açısından pek çok dünya ülkesinden kötü durumda olduğunu gösterdi. Sağlık Bakanlığı'nın 'Anne ve Çocuk Sağlığı Raporu'na göre de Türkiye'de her yıl yaklaşık 1 milyon 400 bin canlı doğum gerçekleşirken, bu bebeklerin binde 27'ye denk gelen 38 bini bir yaşına gelmeden ölüyor.
Önlenebilir nedenler
UNICEF 'Dünya Çocuklarının Durumu 2007' raporunda, Türkiye'deki 5 yaş altı çocuk ölümlerinin oranı 2005 itibarıyla yüzde 29 olarak açıklanmıştı. Sağlık Bakanlığı'nın bir ay önce tamamladığı 'Anne ve Çocuk Sağlığı Raporu'ysa bu oranın 2006 itibarıyla daha da gerilediğini ortaya koydu. Raporda, ölümlerin önemli bölümünün korunabilir hastalıklar sonucu gerçekleştiği, anne sütü, aşı ve düzenli hekim kontrolüyle önlenebileceğine dikkat çekildi. İlk gebeliğin 20 yaşın altında olması ve gebelikler arasındaki sürenin kısalığının ani bebek ölümlerini artırdığı belirtilen raporda, iki doğum arasında en az 2 yıl süre bulunması önerildi. Rapor, gebeliklerin 35 yaş ve üzerinde olmasının anne ölüm oranlarını yaklaşık 3.11 kat artırdığını da ortaya koydu.