Çiçek: Adalet Batı'dan hızlı

Adalet Bakanı Çiçek, yargının hızından şikâyet edenlerle aynı fikirde değil: "Bazı aksaklık ve eksiklikler var, ama ben iddia ediyorum ki Türkiye'de yargılama süreci, Avrupa'dan kısa."

MARMARİS - Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Türkiye'de yargının, gelişmiş Batı ülkelerinden daha hızlı çalıştığını söyledi. Kurban Bayramı tatili nedeniyle Marmaris'te bulunan Çiçek, AKP İlçe Teşkilatı'nı ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken şöyle konuştu:
"Yargının işleyişinde sistemden kaynaklanan bazı aksaklık ve eksiklikler var. Vatandaş sonuç itibarıyla bu tip aksaklıkları yargıda görüyor. Yargı bugün çıkarması gereken bir kararla ilgili dosyayı altı ay sonraya atıyorsa, o zaman yargı ile ilgili böyle bir karara varmak lazım. Hâkim duruşma başı ücret almıyor ki... Bugün bitireceği davayı üç ay sonraya, altı ay sonraya atıp, aynı insanlarla bir daha karşı karşıya gelmekten yargının hiçbir menfaati yok. Ben iddia ediyorum, Türkiye'deki yargılama süreci, Avrupa'daki yargılama sürecinden daha kısadır. Kimse Avrupa'daki işleyişi bilmediği için, adam dosyayı bugün götürdü, yarın sabah iş biter diye düşünüyor. Hayır, bizde bir hukuk davasının bitme süresi, 241 gündür. Avrupa ortalaması ise 367 gün. Bütün olumsuzluklara rağmen, bizde davalar daha erken bitiyor."
Türkiye'de yargılamanın ucuz olduğunu da belirten Çiçek "Şikâyet dilekçesi ve benzeri birçok konudan para alınmıyor. Kişiler kendi aralarında halledebilecekleri işleri yargıya taşıyor. Başka ülkelerde yargıya bu kadar yük gelmez. Biz şimdi usul kanunlarını değiştiriyoruz. Bir kısım ihtilaflar artık yargıya gelmeyecek. Belediye encümeninde, ticaret ve sanayi odalarında, meslek odalarında çözümlenecek" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7355027355020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.