Çiçek: Basın abartmasın

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ, dün Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında 3.5 saat toplanan Bakanlar Kurulu'na kuş gribiyle ilgili bilgi verdi.

ANKARA - Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ, dün Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında 3.5 saat toplanan Bakanlar Kurulu'na kuş gribiyle ilgili bilgi verdi.
Toplantının ardından açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, "Kuş gribi teşhisi konmuş bir tek kişi dahi yok, bölge karantinada, tüm tedbirler alındı" dedi. Çiçek, itlaf edilen hayvanlardan dolayı üreticinin gireceği zararın devlet tarafından ödeneceğini söyledi. Meseleyi büyütmenin ihracata vereceği zarara dikkat çeken Çiçek, bunun basın tarafından hesaba alınması gerektiğini ifade etti, "Bakın 25 ülkede (kuş gribi) olmuş, ama bizimki kadar yer aldı mı basında, bilemiyorum" dedi.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker de "Yörede tesisi olan kanatlı hayvan sahipleri, görevlilere yardımcı olmalı. Gerekli görülüyorsa hayvanlar itlaf edilecek. Bu riski üstlenmeyelim; bu hastalığı burada boğalım" diye konuştu.
'Yasak 10 günlük'
Tarım Bakanlığı yetkilileri ise AB'nin Türkiye'ye uzman desteği yapma teklifinin gerek görülmediği için reddedildiğini, AB'nin ithalat yasağının ise 10 günlük geçici bir süreyle konulduğunu belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7597877597870

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.