Çiçek: Biraz süre gerekiyor

AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'in açıklamalarına Adalet Bakanı Cemil Çiçek yanıt verdi. Çiçek, şunları söyledi: "İfade özgürlüğüyle ilgili yaptığımız yasalar henüz çok yeni.

ANKARA - AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'in açıklamalarına Adalet Bakanı Cemil Çiçek yanıt verdi. Çiçek, şunları söyledi: "İfade özgürlüğüyle ilgili yaptığımız yasalar henüz çok yeni. Yasalarımız AB ile aynı. Bütün mesele uygulamadaki yetersizlik. İnsaflı davranmalı. Yasalar 1 Haziran'da uygulanmaya başlandı. Biraz süre gerekiyor. İçtihat oluşması için Yargıtay'a süre gerekiyor. Üç-dört aylık uygulamadan sonra fırtına koparmanın anlamı yok. İnsanlar fikirlerini, eleştirilerini hakaret etmeden söylesin.
O zaman bu tür sıkıntılar olmaz."
Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısı hakkında da şu bilgileri verdi: "Ombudsmanlık kurumu için hazırlanan kamu denetçiliği yasa tasarısı bakanların imzasına açıldı, gelecek hafta Meclis'e sevk edilecek. Bu konu Türkiye'nin Ulusal Programı içindeki taahhütlerden de biri. Bazı sorunların yargıya intikal etmeden çözülmesi için Kamu Denetçiliği Kurumu'na ihtiyaç var. Böylece idareyle vatandaş arasındaki bazı ihtilaflar, yargıya gitmeden çözülecek. İdari Yargılama Usul Yasası da önümüzdeki hafta imzaya açılacak.
Gül: Yeni bir içtihat oluştu
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de, Rehn'in Türkiye'de ifade özgürlüğü konusunda AİHS ile çelişen uygulamalar olduğu eleştirisine şu yanıtı verdi: "Türkiye'de herkes düşüncesini arkasında bir şiddet, zorlama yoksa ifade edebilir, tartışabilir, konuşabilir. Savcıların bazı yazarlarla ilgili açtığı dosyalara bakarsak, bunlarla ilgili daha önce de dosyalar açıldı. Mahkemeler bunlara takipsizlik kararı verdi. Türkiye'de yeni ceza yasasına göre, yeni bir içtihat oluştu. Dolayısıyla, 'Türkiye'de ifade özgürlüğü yok' demek haksızlık."


    http://www.radikal.com.tr/7641087641080

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.