Çiçek: Çok iyi hesaplanmış bir provokasyon

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, ‘hunharca ve alçakça’ olduğunu söylediği Dink suikastının ‘iyi hesaplanmış bir provokasyon’ olduğunu belirtti.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in ‘hunharca ve alçakça işlenmiş bir cinayet’ sonucu yaşamını yitirdiğini belirterek, bunun Türkiye’nin birliğine, dirliğine, barışına ve kardeşliğine, demokrasi çabalarına yönelmiş bir cinayet olduğunu vurguladı.
İstanbul Valiliği’nde Bakan Çiçek, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Vali Muammer Güler ve diğer ilgilerin katıldığı toplantı yaklaşık 1 saat 20 dakika sürdü. Toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında ilk olarak Çiçek konuştu. Çiçek, "Bu cinayet hunharca ve alçakça işlenmiş bir cinayettir. Hiçbir neden, hiçbir sebep, hiçbir amaç ve hiçbir gerekçe bu cinayetin menfur ve alçakça olduğu gerçeğini değiştiremez. Bu cinayet ülkenin birliğine, dirliğine, barışına ve kardeşliğine demokrasi çabalarına yönelmiş olan bir cinayettir. Hrant Dink’in seçilmiş olması özellikle üzerinde durulması gereken bir husustur. Bunun altını özellikle çiziyoruz" dedi.
Olayı ‘iyi hesaplanmış bir provokasyon’ olarak nitelendiren Çiçek, "Bazı ülkelerde sözde soykırım tartışmalarının gündeme geldiği ve yasal bir statüye kavuşturulmak istendiği bir dönemde bu cinayetin işlenmiş olması son derece manidardır" diye konuştu.

Zamanlamaya dikkat çekti
Çiçek, Türkiye’nin tarihi gerçeklerin bilimsel yollardan ortaya çıkarılması noktasındaki çabalarının yoğunluk kazandığı bir dönemde bu cinayetin işlenmiş olmasının ayrıca üzerinde durulması gerektiğini kaydetti. Olayın tüm yönleriyle aydınlatılması için devletin ilgili birimlerinin, hem İstanbul’da hem de Ankara’da gerekli çalışmayı büyük bir titizlik içerisinde sürdürdüğünü ifade eden Çiçek, "Olayın aydınlatılması için hiçbir çabanın
esirgenmeyeceğinin çok açık bir şekilde bilinmesinde fayda vardır" dedi.
Çiçek, Bakanlar Kurulu devam ederken olayı öğrendiklerini, hükümet olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla iki bakan olarak bir değerlendirme yapmak ve bu konudaki siyasi kararlılıklarını, desteklerini ifade etmek üzere İstanbul’a geldiklerini söyledi.
Vali, ilgili cumhuriyet savcıları, devletin diğer istihbarat ve güvenlik birimlerinin katılımıyla bir değerlendirme yaptıklarını ifade eden Çiçek, şunları söyledi: "Esasen olay vuku bulur bulmaz devletin ilgili birimleri, hem yargı, hem valiliğimiz ve emniyetimiz gerekli hassasiyeti göstermiştir. Hem Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı’nda görevli savcı arkadaşlarımız, hem de olayın Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 250. maddesine giren organize suçlardan olabileceği düşüncesiyle ilgili savcılık da olaya dahil edilmek suretiyle konu, hukuki yönden araştırılmıştır, araştırılmaktadır. Hiçbir şeyin karanlıkta kalmaması için her türlü çaba şu ana kadar sürdürülmüştür, sürdürülmektedir. Bu olayın sadece Türkiye içerisinde meydana getirdiği üzüntü değil, aynı zamanda bunun dışarıda da şu veya bu şekilde istismar edilmesi, kullanılması dikkate alınarak kamuoyuna olabildiğince bilgi verilmiştir. Bir taraftan sizler aracılığıyla hem ülkeye, hem de dünya kamuoyuna bu bilgiler verilmeye çalışılırken tahmin edersiniz ki bu menfur cinayetin tüm yönleriyle aydınlatılabilmesi açısından tahkikatın belli bir süre gizlilik ve hassasiyetle sürdürülmesi gerekmektedir. Elde edilen bilgi ve bulguların anında sizin kanalınızla dış dünyaya ve kamuoyuna verilmiş olması halinde, delillerin toplanmasında ve olayın aydınlatılmasında korkarız ki bazı zorluklar ve güçlükler olabilecektir."

‘Anlayış bekliyoruz’
Çiçek, bu noktada basın mensuplarından ve kamuoyundan anlayış beklediklerini ifade ederek, olay meydana gelir gelmez yargı ve güvenlik makamlarının olay yerindeki belge, bilgi ve bulguları değerlendirmeye devam ettiğini, bir taraftan otopsi, diğer taraftan balistik incelemelerin yapıldığını, olabilecek bütün ihtimallerin araştırıldığını bildirdi.
Hükümet olarak geçmişteki birçok terör olayında ilgili birimlerin hassasiyet göstermesi sonucu yüz akıyla soruşturmaları kısa sürede neticelendirdiklerini belirten Çiçek, "Bu noktadaki güvencemiz ve inancımız tamdır. İnşallah kısa sürede bu sonucu burada kaydetmeyi arzu ediyoruz. Bu noktada karşılıklı dayanışmaya ihtiyacımız var" diye konuştu.