Çiçek: DEP davasından siyasi beklentiler var

Adalet Bakanı, DEP davasının siyaset gündemine taşındığını belirtirken, "Siyasi beklentiler var" dedi.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek'ten, yeniden yargılandıkları davada 13. kez mahkemeye çıkan eski DEP milletvekilerinin davasıyla ilgili ilginç bir yorum geldi. Çiçek, davanın siyasetin gündemine taşındığını belirtirken, "Siyasi beklentiler var" dedi.
Çiçek, Britanya'nın Ankara Büyükelçisi Peter Westmacott'la birlikte bir basın toplantı düzenledi. Çiçek eski DEP milletvekillerinin yeniden yargılandığı davayla ilgili bir soruya karşılık, davanın sonucunu bilemeyeceğini söyledi. Türkiye'de yargının bağımsız olduğunu, hakimlerin de, hukuk, yasa ve vicdanları doğrultusunda karar verdiğini belirten Çiçek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararı doğrultusunda yeniden yargılama yapıldığına dikkati çekti.
Çiçek, "Türkiye'de bu bazı kesimler tarafından yanlış anlatılıyor. Sanki, otomatik olarak AİHM kararı doğrultusunda bir karar verilecek. Bu konu siyasetin gündemine taşındı. Siyasi beklentiler var. Ancak mahkemeler, siyasi beklentilere uygun olarak karar vermez. Mahkemeler, hukuk, yasalar, dosyadaki deliller ve vicdani kanılarına göre karar verir" diye konuştu.

'ŞİMDİ GÜNDEM ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ'

Çiçek, anayasa değişikli ile ilgili bir soru üzerine de, yasaların anayasaya uygun olarak çıkarılması gerektiğini, ancak mevcut anayasada AB müktesebatına uygun olmayan maddeler bulunduğunu söyledi. "Burada bir çelişki olduğunu" belirten Çiçek, "Yasaları anayasaya aykırı yapamazsınız. Ancak anayasa da müktesebata uymuyor. Bugünkü anayasada zorunlu olarak değiştirilmesi gereken maddeler var. Ne kadar erken yaparsak iyi olur. Seçimler geride kaldı. Esas gündemimiz anayasa değişikliği olmalı" dedi.

'ADLİ TIP YIPRATILMASIN'

Çiçek, cezaevindeki bazı hükümlülere korsakof tanısı konulduktan sonra, cezanın infazının ertelendiği, ancak bu mahkumlardan bazılarının yine Adli Tıp Kurumu'nun raporuyla cezaevlerine konulduğu anımsatılarak, bu mahkumlar için bağımsız bir heyet oluşturulup oluşturlamayacağının sorulması üzerine de, bu konuda gerekli çalışmaların yapıldığını söyledi. Konuya bilimsel açıdan yaklaşılması gerektiğini, bu mahkumların cezalarının infazının geçici olarak durdurulduğunu belirten Çiçek, şöyle konuştu:
"Bu mahkumların sağlık koşullarında düzelme olursa, yeniden cezaevine alınır. Her iki raporu da veren devletin organlarıdır, ceza infaz edilemez diyen de infaz edilir diyen de bu organlardır. Adli Tıp Kurumu'nu yıpratmanın anlamı yok. Bu konular bilimsel, tıbbi konulardır."