Çiçek: Direktif ise direktif!

Sınır ötesi operasyon

Hükümet Sözcüsü Çiçek, sınır ötesi operasyon için "Direktifse direktif, başka türlü bir işlem gerekiyorsa yaptık, yapacağız" dedi. Büyükanıt, operasyonun kapsamının siyasi direktifle belli olacağını söylemişti.

ANKARA - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, AB İlerleme Raporu'nda yer alan aralarında TCK'nın 301'inci maddesinin de bulunduğu eleştirilerle ilgili bakanlıkların çalışma yapacağını söyledi. Çiçek, sınır ötesi operasyon konusunda hükümetin gereğini yapmadığı eleştirilerini yanıtlarken, "Direktifse direktif, başka türlü bir işlem gerekiyorsa onu yaptık, yapıyoruz ve yapacağız" diye konuştu.
Çiçek, dünkü Bakanlar Kurulu'nun ardından şu mesajları verdi:
Muhatap Irak ve ABD: Türkiye'nin sınır ötesi operasyon konusundaki kararlı tavrı sürüyor. Türkiye, sayın Başbakan'ın ağzından görüşlerini çok net bir şekilde sayın Bush'a ifade etme imkânını bulmuştur. Muhatabımız Irak hükümeti ile ABD'dir.
Muhalefete bilgi verilecek: Görüşmelerle ilgili olarak Dışişleri Bakanı Ali Babacan muhalefete bilgi verecek.
Kamuoyuyla paylaşmıyoruz: İşin operasyonel boyutu konusunda her bilginin kamuoyuyla paylaşılması söz konusu değildir. Bir örnek vermek istiyorum; tezkere verildiği zaman biz Genelkurmay Başkanlığı'na yazımızı yazdık. Ama bu konuyla ilgili kamuoyuna bilgi vermedik. Biz çok şey yapıyoruz.
Direktifse direktif: Laf olsun diye bu yetkiyi almadık, dolaba koymak için de almadık. Kamuoyuna açıklamadık ama bunu aldığımızdan itibaren gereği neyse yaptık. Hükümet hiçbir şey yapmıyor denildiği dönemde biz her şeyi yaptık, Genelkurmay Başkanı'na yazıyı gönderdik. Onlar da gerekli çalışmayı yaptı, bize gönderdi. Biz de şimdi bu çalışmayı değerlendiriyoruz. Bu tek bir işlemden ibaret değil. Türkiye, terörle mücadele konusunda devletin tüm organları ile kararlılık ve uyum içerisinde çalışmaktadır. Bunun ötesinde kim hangi makama ne yazı yazdı demek doğru değil. Bir amaca ulaşmak için çalışıyoruz. Direktifse direktif, başka türlü bir işlem gerekiyorsa onu yaptık, yapıyoruz ve yapacağız.
301 değişikliği yolda
İlerleme Raporu: Önümüzdeki gönlerde yapılması gereken yasal düzenlemeler var. Bu yasal düzenlemeler TBMM'ye sunulacaktır. ('301 toplantıda gündeme geldi mi?' sorusu üzerine) Şu yasa bu yasa demedik. Adalet Bakanlığı'nı ve diğer bakanlıkları ilgilendiren bölümleri var. Bakanlar kendilerini ilgilendiren, yasal düzenleme gerektiren hususlar varsa gereğini yapacak. Bu kısmı uygulamayla ilgilidir. Reform izleme grubunda bunların takibi yapılıyor. Eksiklik olarak nezikrediliyorsa konuşuldu. Bunların en kısa sürede yasalaşması için çaba sarf edilecektir.
Büyükanıt 'Bekliyoruz' demişti
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt geçtiğimiz günlerde gazetelerin Ankara temsilcilerine, operasyonun kapsamının hükümet direktifiyle belli olacağını söylemişti. Büyükanıt, "İş olsun diye operasyon yapılmaz. Operasyonun kapsamı, ancak hükümet direktifi belli olduktan sonra belli olur. Çünkü harekâtın siyasi, diplomatik yansımaları var" demişti.