Çiçek: Herkes hassas olsun

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, iki astsubayın 'bölücülük faaliyeti' gerekçesiyle tutuklandığı Şemdinli soruşturmasına herkesin hassasiyet göstermesini istedi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Adalet Bakanı Cemil Çiçek, iki astsubayın 'bölücülük faaliyeti' gerekçesiyle tutuklandığı Şemdinli soruşturmasına herkesin hassasiyet göstermesini istedi. Çiçek, astsubayların TCK'nın 'devletin güvenliğine karşı suçlar' bölümünde yer alan, 'Devletin birliği ve ülkenin bütünlüğü aleyhine suçlar'ı düzenleyen ve müebbet ağır hapis öngören 302'nci maddesi uyarınca tutuklanmalarıyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:
"Dosya münderecatını bilmiyorum. Çünkü bu, bir hazırlık soruşturmasıdır ve doğrusu da budur. Bu noktada herkesin, her kurumun hassasiyet göstermesi lazım. Bizim görevimiz, herhangi bir olayla ilgili yargının bir talebi olursa, bunlara sağlayacağımız katkı varsa, bunu sağlamaktır. Diyelim bir kamu görevlisiyle ilgili soruşturma izni mi isteniyor, o izni vermektir. Herkesin de öyle düşünmesi lazım. Suçun tasnifini görevli arkadaşlar yapacaktır, yapmışlardır. Onlar da tecrübeli kişiler, daha önce DGM'lerde görev yapmışlar. Neyi, nasıl yapacaklarını bilirler, bizim yorum yapmamız doğru değil."
'Adli kolluk kurumsallaşacak'
Çiçek, yeni ceza mevzuatında yer alan ve soruşturmalarda polisle jandarmaya karşı savcıları güçlendiren adli kolluk uygulamasına, İçişleri Bakanlığı'nın valiliklere genelge göndererek savcıların inisiyatif kullanmalarının önlenmesi yönündeki istem için de şunları söyledi:
"Bu konudaki yasaların yürürlüğe girmesinin ardından İçişleri'yle ortak çalışma yapıyorduk. O arada bu genelge haberleri çıktı. Bu konuda bazı tereddütler var. Eskiden önleyici kollukla adli kolluk iç içeydi. Şimdi biz, yeni düzenlemeyi kurumlaştırmak için çalışıyoruz. Suç işlenmesi ve soruşturulmasında kimin görevinin nerede başlayıp nerede bittiği belli. Bu konuda bir şikâyet varsa, olması gereken bunu kendi ilgili yasalarında düzenlemektir. Bir şeyden yakınma varsa önce kurumlar kendi yasalarını gözden geçirmeli. Herkes kestirme çözüm istiyor. Yasalarda eksiklik varsa bunu Avrupa Birliği (AB) üyeliği sürecine uygun olarak gideririz."


    http://www.radikal.com.tr/7649187649180

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.