Çiçek: İade dosyası hemen gönderilecek

Adalet Bakanı Çiçek, Çakıcı'nın geçici olarak tutuklanması için başvuruda bulunulduğunu, iade dosyasının hemen gönderileceğini söyledi.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Avusturya'da yakalanan Alaattin Çakıcı'nın geçici olarak tutuklanmasıyla ilgili dün itibariyle başvuruda bulunulduğunu belirterek, "İade dosyası hemen gönderilecektir" dedi.
Çiçek, Çırağan Sarayı'nda düzenlenen Uluslararası Global Hukuk Eğitim Programı Sertifika Töreni'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çiçek, Çakıcı'nın iade sürecinin hangi aşamada olduğunun sorulması üzerine bakanlığın daha önceden bir hazırlığının bulunduğunu ifade ederek Fransa'dan iadesi söz konusu olduğunda Türkiye'nin uluslararası hukuk ve ikili anlaşmalar çerçevesinde her türlü çabayı gösterdiğini anımsattı. Çiçek, "Bizim genellikle yurtdışından iade taleplerimizde geçmişte mevzuatımızdan kaynaklanan bir kısım problemler vardı. Bunların başında idam cezasının varlığı sebep gösteriliyordu. Hem Anayasa'da, hem de yasalardaki değişikliklerle idam cezalarıyla ilgili hükümler ayıklanmıştır. Artık suçluların iadesi bakımından herhangi bir hukuki engel kalmamıştır" diye konuştu. Çiçek, Çakıcı konusunun da kendilerine intikalettiğini kaydederek, "İade edilmek üzere geçici olarak tutuklanması için ilgili ülkenin makamlarına dün itibariyle başvurduk. İade dosyası hemen gönderilecektir. Olay bu safhada" diye konuştu.
Çiçek, "Çakıcı yeşil posaportla yakalandı. Devlet içindeki bağlantıları sürüyor mu?" sorusu üzerine de bunun araştırma konusu olduğunu, kaçışıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturmanın sürdürüldüğünü kaydederek bu soruşturma kapsamında varsa bağlantılarının da ortaya çıkarılacağını söyledi.