Çiçek: İyi hesaplanmış bir provokasyon

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, 'hunharca ve alçakça' diye nitelediği Hrant Dink suikastının "iyi hesaplanmış bir provokasyon" olduğunu söyledi.

İSTANBUL- Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, 'hunharca ve alçakça' diye nitelediği Hrant Dink suikastının "iyi hesaplanmış bir provokasyon" olduğunu söyledi. Çiçek, "Olayın aydınlatılması için hiçbir çabanın esirgenmeyeceğinin bilinmesinde yarar var" dedi.
Çiçek, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve İstanbul Valisi Muammer Güler'le birlikte valilikte basın toplantısı düzenledi. "Bu hunharca ve alçakça işlenmiş bir cinayettir" diyen Çiçek şöyle dedi:
"Hiçbir neden, hiçbir amaç ve hiçbir gerekçe bu cinayetin menfurca ve alçakça olduğu gerçeğini değiştiremez. Bu cinayet ülkenin birliğine kardeşliğine, dirliğine, barışına demokrasi çabalarına yönelmiş bir cinayettir. Hrant Dink'in seçilmiş olması özellikle üzerinde durulması gereken bir durumdur. Bunun altını özellikle çiziyorum. Bu iyi hesaplanmış bir provokasyondur. Bazı ülkelerde sözde soykırım tartışmalarının gündeme geldiği ve yasal bir statüye kavuşturulmak istendiği bir dönemde yapılmış olması son derece manidardır."
Çiçek olayın tüm yönleriyle aydınlatılması için ilgili birimlerin gerek Ankara'da gerek İstanbul'da görev yaptığını söyledi. Çiçek, "Olayın aydınlatılması için hiçbir çabanın esirgenmeyeceğinin bilinmesinde yarar var" dedi.
Çiçek ayrıca, "Tahkikatın bir süre gizlilikle ve hassasiyetle sürdürülmesi gerekmektedir" diyerek, soruşturmayla ilgili yayınlar konusunda basını uyardı ve kamuoyundan anlayış beklediklerini söyledi.
Abdülkadir Aksu da emniyetin olayın tüm boyutlarıyla incelendiğini ifade ederken, faillerin yakalanıp yargıya teslim edileceğini söyledi.
Aksu ve Çiçek daha sonra Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan'a taziye ziyaretinde bulundu.