Çiçek, liderlerle uzlaşı arayacak

Çiçek, liderlerle uzlaşı arayacak
Çiçek, liderlerle uzlaşı arayacak
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, ikinci kez aynı göreve seçilmesinin ardından TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleriyle bir araya geldi. Toplantıdan ‘liderler turu’ kararı çıktı. Çiçek, önümüzdeki günlerde komisyonun yaptığı çalışmaları içeren bir dosyayı liderlere götürecek ve komisyon üyesi partilerin kırmızı çizgilerinden dolayı yaşanan tıkanıklığın açılması için liderler düzeyinde uzlaşı arayacak. TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Toplantıda çalışmaların ‘daha etkin ve verimli’ hale gelmesi için neler yapılması gerektiği tartışıldı. Meclis Başkanı Çiçek, toplantının başında anayasa çalışmalarının geldiği noktayı özetledi. AK Parti ’li Mustafa Şentop, “Bu komisyonda uzlaşmaya varılamıyor. Siz başkanlık sistemini bahane ediyorsunuz. Vatandaşlık, anadilde eğitim, ilk dört madde gibi kritik başlıklarda anlaşamadık ” dedi. CHP ’li Atilla Kart ise “Önemli olan güven ortadan kalktı Artık hiç kimse bu pozisyonunu değiştirmez” diye konuştu.
Üzerinde uzlaşılamayan maddelerin, komisyon üyesi siyasi partilerin ‘kırmızı çizgi’ olarak ortaya koyduğu başlıklar olduğu belirtilerek bu konunun liderlere danışılmasına karar verildi. Alınan karara göre, Meclis Başkanı Çiçek, önümüzdeki günlerde Meclis’teki partilerin Genel Başkanları ile bir araya gelecek. Liderlere bu güne kadar yapılan çalışmaları içeren bir dosyayı da götürecek. Çiçek, partilerin kırmızı çizgileriyle ilgili uzlaşı arayacak. Uzlaşı çıkmaması halinde Çiçek, liderlere ‘sizin öneriniz nedir?’ sorusunu yöneltecek. Görüşmelerin ardından komisyon yeni çalışma takvimi belirleyecek.


  http://www.radikal.com.tr/114046311404631

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  LIDERLE GORUSME NEREYE KADAR GOTURUR ?? - Anidya

  Bana gore bu son gelismelerdeki ana muhatap halkin kendisi. Adeta simdiye kadar hic nazari dikkate alinmayan ve onun namina sahnede bildiklerini oynayanlarca maddi-kirintilarla oyalanan halkin kendisi. Halk su anda hic bir donemde olmadigi kadar kendisini temsil edenlere itimadini kaybettigini ifade etmis durumda. Kastedilen butun liderler de bu gruba girmis durumda, Yani hepsi temslcilik yetkilerini yitirmis durumda. Velhasil, bu yeni farkindalik olusurken butun partiler ve eskimis gruplasmalarin can suyu da kurudu. Bu durumda AKP nin Liderle gorusmesinin ne manasi ve icerigi olur ki. Su anda buyuk br halk kitlesi, meydanlarda gorunse de gorunmese de, onceden kendini temsil etsinler diye sectikleri milletvekillerinden bu hakki geri aldi bile. Mevcut liderlerin yerini onlari ifade eden sozculer, sanatkarlar ve durust dusunen, konusan ve yazan bilgeler aldi. Bu uyanan ve ayaga kalkan halk, gelecegin gercek liderlerini doguraduruyor. Hala 50 lerde korkularak kapatilan eski Koy Enstitulerinin yetistirdigi insanlar buna ornek, ornegin Yasar kemal, ve de hic guc ve inanc kaybetmeden gunumuze kadar ya kendileri veya eserleriyle geldiler. Hala kendileri ve yeni yeni beliren benzerleriyle halkin sesi ve gercek lider ornegi olarak kalacaklardir.