Çiçek: Önce çocuklar

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, birçok çocuk problemlerinin aileden kaynaklandığını ve o sorunu aile bütünlüğü içinde ele alarak çözmenin daha isabetli olacağını söyledi.

ANKARA - Adalet Bakanı Cemil Çiçek, birçok çocuk problemlerinin aileden kaynaklandığını ve o sorunu aile bütünlüğü içinde ele alarak çözmenin daha isabetli olacağını söyledi.
Adalet Bakanlığı, Britanya Büyükelçiliği, British Council ve UNICEF tarafından düzenlenen AB Uyum Sürecinde Çocuk Adaleti Sisteminin Yeniden Yapılandırılması Konferansı'nda Çiçek, çocuk hukuku alanında bulunan çok sayıda mevzuatın, birkaç yasa içinde toplanması gerektiğini vurguladı. Bunun için kurulan komisyonun çalıştığını belirten Çiçek, şöyle konuştu:
"Birçok çocuk problemi aileden kaynaklanır ve bu sorunlara, çocuğu aileden kopararak değil, aile bütünlüğü içinde çözüm bulunması gerekir. Böyle bir bütünlük anlayışıyla meseleye bakmanın daha gerçekçi, daha doğru, en azından bizim toplum şartlarımız itibarıyla daha isabetli olacağını düşünüyoruz. Çocuğu korurken, bununla ilgili düzenlemeler yaparken aile ile bağlantılı gerçekleştirmemiz gerekecektir. Yeni düzenlemelerde çocuğun yararı, 'üstün ve yüksek kamu yararı' olarak görülüyor. Bu, düzenlediğimiz yasaların da en önemli cümlesi; kamu yararları ile çocuğun yararı çakıştığında, çocuğa öncelik vermemiz gerekliliğidir. Bu yasa tasarısı kanunlaştığı takdirde sadece devlet faaliyetlerinde değil, toplumun tüm kesimlerde sürdürülen faaliyetlerde bu ilkeye dikkat edilmesi gerekecektir, Çocuklar için de cezalandırma değil, topluma kazandırma esastır."
Ergenç: Suçlu çocuk yoktur
TBMM Sokak Çocuklarının Sorunlarını Araştırma Komisyonu Başkanı Ömer Ergenç de, çocukları suça iten sebepleri araştırdıklarını ve bu konuda birtakım düzenlemeler yapılması gerektiği sonucuna vardıklarını anlattı. Ergenç, çocuk hukukunun geliştirilmesinin ailedeki sorunun çözümüne bağlı olduğunu, suç işleme aşamasından önce çocuğun aile ve çevredeki olumsuzluklardan arındırılması gerektiğini vurguladı.
'Suçlu çocuk yoktur, suça itilmiş çocuk vardır' mantığının yaygınlaşması gerektiğini vurgulayan Ergenç, çocukların cezalandırılması yerine topluma kazandırılması için çaba harcanmasını istedi. Çocukları rehabilite edecek hukuk anlayışının esas alınması gerektiğini belirten Ömer Ergenç, çocuk mahkemelerinin sayısının artırılması, ıslahevlerinin ıslah edici niteliklerde yeniden yapılandırılması ve sayısının artırılması, çocuk hukuk sisteminin uluslararası hukuka uygun hale getirilmesi gerektiğini söyledi.
Britanya'nın Ankara Büyükelçisi Peter Westmacott ise kendi ülkesinde de çok sayıda çocuğun erken yaşta suç işlediğini belirterek çocukların suçtan
uzaklaştırılmasının toplum için önemli olduğunu vurguladı. Büyükelçi, AB'ye üyelik sürecinde ülkesinin Türkiye'ye destek vereceğini de belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7387197387190

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.