Çiçek: Rahat olun

Eylemlerin amacı
Hakkâri'de günlerdir süren gösterileri değerlendiren Adalet Bakanı Çiçek, "Eğer eylemler 'Bu işler kapatılıyor' kaygısı yüzünden yapılıyorsa bu dönem hiçbir şeyin kapatılmayacağı bir dönemdir" diye konuştu.
'Sağduyulu olun'
Çiçek şöyle devam etti: "Ancak bu eylemler sadece eylem koymak için yapılıyorsa işte o zaman buna karşı da hepimizin tavır koyması lazım. Savcı arkadaşlarımız olayları soruşturuyor. Herkes de sağduyulu olmalı."

İSTANBUL - Adalet Bakanı Cemil Çiçek, "Eğer bir kısım insanların bir kısım eylemleri ortaya koymasındaki gerekçe 'Bu işler kapatılıyor' tarzında bir noktadan hareketle ise bu dönem, hiçbir şeyin kapatılmayacağı bir dönemdir. Ama maksat bu değil de eylem koymaksa, işte o zaman buna hepimiz tavır koymalıyız" diye konuştu
Bakan Çiçek, Ceylan Intercontinental Otel'de, TÜSİAD tarafından hazırlanan "Devlette Etikten Etik Devlete: Kamu Yönetiminde Etik" adlı raporun tanıtıldığı toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Olayın adli ve idari yönden soruşturmasının sürdüğünü anlatan Çiçek, AKP ve CHP'nin olayların açığa çıkması için verdikleri Meclis araştırma önergelerini anımsattı. Çiçek, bu araştırma önergelerinin de büyük ihtimalle önümüzdeki hafta sonuçlanmış olacağını kaydetti.
'Kararlılık var'
Yaşananların toplumun gözü önünde cereyan ettiğini vurgulayan Çiçek, "Eğer bir kısım insanların bir kısım eylemleri ortaya koymasındaki gerekçe 'Bu işler kapatılıyor, kapatılacak' tarzında bir noktadan hareketle ise bu dönem, hiçbir şeyin kapatılmayacağı bir dönemdir. Bunu çok açık olarak ifade ediyorum. Eğer maksat bu ise bu konuda her türlü kararlılık var. Ama maksat bu değil de eylem koymaksa, işte o zaman buna karşı da hepimizin tavır koyması lazım."
Çiçek, Türkiye'nin huzurundan, barışından, istikrarından rahatsız olan bir kısım çevreler olduğunu ve bunların terör örgütlerini, kötü niyetli bir kısım örgütleri ve insanları kullandıklarını öne sürdü. Çiçek "Bugün itibarıyla en evvel yapmamız gereken şey, oradaki vatandaşlarımız başta olmak üzere herkesin sağduyulu, soğukkanlı hareket etmesidir" diye konuştu.
Bir gazetecinin, 'Şemdinli'deki olayların ardından tartışılan konulardan birinin JİTEM olduğunu' anımsatması üzerine Adalet bakanı Cemil Çiçek şöyle dedi: "Biz siyaset adamları olarak, bu işte her türlü kolaylığı gösterir, soruşturmaların büyük bir duyarlılık, büyük bir sorumluluk içerisinde hiç kimseyi korumadan, objektif hukuk kurallarına göre ve hukuk içerisinde kalınarak yapılmasına gayret ederiz. Bunun imkânlarını sağlarız. Geri kalan husus soruşturmayla alakalıdır. Orada bu işi yürüten savcı arkadaşlarımız, hâkim arkadaşlarımız var. Bu soruşturmalarda eksiklik varsa, yanlışlık varsa, taraf tutulmuşsa, bir kısım şeyler eğer iddia edildiği gibi kapatılmışsa, eğer öyle düşünülüyorsa, bu da zaten kamuoyunun gözü önünde olacaktır."


    http://www.radikal.com.tr/7635337635330

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.