Çiçek: Sağduyu şart

'Bıçak kemiğe dayandı'
Başbakan Yardımcısı Çiçek, PKK'yı destekleyenlere, "Bıçak kemiğe dayandı" diye çıkışırken, vatandaşları taşkınlıklara karşı uyardı: "Geçmişe bakın, Maraş, Çorum, Sivas ve 6-7 Eylül olayları çok üzücü oldu."
'En büyük destek'
Çiçek'in sözleri şöyle: "Kimi yerde teröre tepki koyanlar birilerine karşı tavır içinde oluyor. Bu, tam terörün tuzağına düşmektir, terörden daha büyük tehlike doğurur. Coğrafya, tarih, kültür bizi birleştirdi."

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, PKK'yı destekleyenlere "Bıçak kemiğe dayandı" diye çıkışırken, vatandaşları taşkınlıklara karşı uyardı. Kanal 7 televizyonuna konuşan Çiçek, şu mesajları verdi:
Terörden büyük tehlike: "Teröre lanet mitinglerinde hiç umulmadık sonuçlara işi götürebiliyorsak, iyi niyetle kötü niyetle, geçmişte yaşandı Maraş'ta, Çorum'da, Sivas'ta yaşanan olaylara, 6-7 Eylül olaylarına bir bakın. Birilerinin bir yanlışı sonuçta hepimizi üzen sonuçlara götürmüştür. Şimdi bazı gazete manşetlerinde görüyorum, bazı yerlerde tepki koyanlar bir kısım insanlara karşı da bir tavır içinde oluyor. Bu tam terörün tuzağına düşmektir, teröre bundan daha büyük bir destek olmaz. Coğrafyamız, tarihimiz, kültürümüz bizi birleştirdi ve kaynaştırdı. Kaderde, kıvançta, tasada, eski anayasamızın önsözü bir ve beraberiz. Tarihte kazandığımız zaferleri birlikte kazandık, kaybettiğimiz savaşlarda da hep birlikte üzüldük. Dolayısıyla teröre karşı bir tepki ortaya konulurken, bu çerçevenin dışına taşılmamalıdır. Bu, Türkiye için terörden daha büyük tehlikeyi doğurur."
'Tek tedbir yok'
Başkası olsaydı: Böylesine bir uluslararası desteğe sahip terör örgütü karşısında Türk milletinden başka bir millet, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden başka bir devlet olsaydı şimdiye kadar çoktan havlu atmıştı. Halbuki bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu mücadeleyi veriyor. Zaman zaman belli zayiatlarda veriyor, üzüntümüz var, yüreğimiz de yanıyor.
Keşke savaş bitse: Tek bir tedbir yok. Dört tane tedbiri şu anda hükümet belli bir süreden beri uyguluyor, uygulamaya da devam edecek. Bu
uzun soluklu bir iş, nitekim bir eski genelkurmay başkanı 'düşük yoğunluklu bir savaş' dedi. Düşük tabirinin içini nasıl doldurursunuz bilemem ama Türkiye, bu manada demek ki bir savaş veriyor. Keşke bu savaş
önümüzdeki hafta bitse..."