Çiçek: Sakka'yı CIA sorgulamadı

Kaide liderlerinden Ebu Musab el Zerkavi'nin sağ kolu olarak gösterilen Louai Sakka'nın, tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi'nde CIA ajanları tarafından sorgulandığı yönündeki iddialar yalanlandı.

ANKARA - Kaide liderlerinden Ebu Musab el Zerkavi'nin sağ kolu olarak gösterilen Louai Sakka'nın, tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi'nde CIA ajanları tarafından sorgulandığı yönündeki iddialar yalanlandı.
Adı Hariri suikastı zanlılarıyla da gündeme gelen Sakka'nın CIA elemanlarınca sorgulandığı iddiası, avukatı Osman Karahan tarafından gündeme getirilmişti. Karahan, dünkü Akşam gazetesinde yer alan demecinde, cezaevine iki kez gelen görevlilerin, Sakka'ya 'Hariri suikastında Suriye ve Kaide bağlantısı olduğunu anlatması karşılığında istediği ülkeye götürecekleri sözü verdiklerini, müvekkili Sakka'nın bu teklifi kabul etmeyince de ölümle tehdit edildiğini öne sürmüştü.
Karahan'ın açıklamasına yanıt, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'ten geldi. İddialar üzerine cezaevi kayıtlarını incelettiğini belirten Çiçek, şunları söyledi: "Sakka'yı avukatı dışında yabancı uyruklu olarak ablası ve yeğeni ziyaret etmiştir. Bunun dışında yabancı uyruklu kişilerin görüşmesi söz konusu değildir. O da, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün verdiği izinle olmuştur."
Dışişleri: Bilgimiz yok
Sakka'yı sorguladıkları iddia edilen CIA ajanlarının 16 Kasım'da, yine Kaidecileri sorguladıkları bir uçakla Sabiha Gökçen Havalimanı'na indikleri ortaya çıkmıştı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, uçağın yakıt ikmali için indiğini doğrularken, içinde sadece mürettebatın bulunduğunu savunmuştu. Dışişleri Bakanlığı, ise sadece yabancı devlete ait askeri uçaklarla, VIP uçaklarının hava sahasını kullanması konusunda kendilerinin görüşünün sorulduğunu, Sabiha Gökçen'e inen CIA uçağının ise bunların dışında olduğunu açıkladı.


    http://www.radikal.com.tr/7645347645340

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.