Çiçek: Sivas mahkumlarının durumu 17 Şubat'ta belli olacak

Sivas mahkumlarının sadece başvuru hakkını kullandığını belirten Adalet Bakanı, "Bugün itibarıyla yasadan faydalanmaları söz konusu değil" dedi.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Sivas davasından mahkum olanların Topluma Kazandırma Yasası'ndan yararlanmak için başvuruda bulunduğunu belirterek, "Başvuru, yasadan otomatik olarak yararlanma hakkını doğurmaz, birtakım şartları yerine getirmeleri gerekir" dedi. Çiçek, Sivas davasından yargılanıp hüküm giyenlerin başvurusuyla ilgili olarak Ankara DGM'nin 17 Şubat 2004 tarihinde bir değerlendirme yapacağını söyledi.
AKP TBMM Grup toplantısından önce gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Çiçek, Topluma Kazandırma Yasası'nın yürürlüğe girmesinin ardından cezaevinde veya dışarıda bulunan pek çok kişinin yasadan yararlanmak için başvurduğunu hatırlattı. Çiçek, başvuruda bulunanlardan tahliye olanların ve olmayanların bulunduğunu belirterek, Sivas davası mahkumlarının da bu başvuru hakkından yararlananlar arasında olduğunu ifade etti.
Bu kişilerin talimatla ifadelerinin alındığını kaydeden Çiçek, "Başvuru, otomatik yararlanma hakkını getirmiyor. Kişinin bundan yararlanması için birtakım şartları yerine getirmesi gerekiyor. Örgütle ilgili bilgi verecek, katkıda bulunacak. Bunların ifadesi alınmış, alınan ifadelerden sonra Emniyet ve diğer birimlerin, ifadelerin doğru olup olmadığı, kanun kapsamında bir bilgi olup olmadığını değerlendirmesi gerekiyor" diye konuştu.
Çiçek, Ankara DGM'de 17 Şubat 2004 tarihinde söz konusu başvuruların değerlendirileceğini belirterek, "O gün bitebilir, bitmeyebilir. Şu an Sivas davasından mahkum olanların bugün itibarıyla ceza indiriminden faydalanması söz konusu değil. Faydalanma sadece başvuru hakkındandır" dedi.
Çiçek, "17 Şubat'ta karar verilecek mi" sorusuna ise şu karşılığı verdi:
"Mahkeme karar verir ya da vermez. Çünkü bilgilerde eksiklikler olabilir. Halen mahkeme bu kanun kapsamına girip girmediği, girdiyse yararlanıp yararlanmadığı noktasında karar vermiş değil. Bu kararları mahkeme veriyor. Sanki bunlar kanun kapsamına giriyor, yararlanıyor, cezalarında gerekli indirim yapılmış ama ceza süresi uzun olduğu için tahliye olmamış gibi anlamlar doğru değil."
Hizbullah örgütünden 273 kişinin yasadan yaralandığını söyleyen gazeteciye Çiçek, "Bunu ben bilemem. Mekanizmanın nasıl işlediğini söylüyorum. Yasadan yararlanmakta fayda görenler başvuruda bulunabilirler. Bunların da yararlandığı bu başvurudur" dedi.
Topluma Kazandırma Yasası'nın süresinin dolmasının ardından yeni bir düzenleme yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine Çiçek, gündemlerinde böyle bir konu olmadığını söyledi.