Çiçek: Tutukluluk kararı yargının

Cezaevinde intihar eden Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Enver Arpalı dün toprağa verilirken, zehirle öldürülmüş olma ihtimali de araştırılıyor. Rektör Yücel Aşkın'ın sağlık durumu iyiye gidiyor.
Adalet Bakanı Çiçek, "Tutukluluk yargı kararı. 20 yıl süren soruşturmalar var. Vefat eden kişinin bunalım geçirdiğine dair bilgi ya da müracaat yok." Milli Eğitim Bakanı Çelik: "Arpalı dostumdu, son derece onurluydu."

İSTANBUL - Adalet Bakanı Cemil Çiçek dün İstanbul'da katıldığı bir konferansta gazetecilerin Enver Arpalı'nın intiharına ilişkin sorusuna şu yanıtı verdi: "Vefat eden kişinin bunalım geçirdiğine ilişkin bir bilgi, bir müracaat yok. 'Cezaevine ip nasıl neden girdi?' konusuna gelince Ne bizde, ne başka yerde bu tip eşyaların bulundurulmasında herhangi bir mahzur yok. Tutukluluk süresine gelince... Beş aylık süre içinde müteaddit defalar, vefat eden kişinin tutukluluk halinin devam edip etmeyeceği ceza muhakemeleri ve ceza hukuku açısından incelenmiştir ve bunun sonucunda tutukluluk hali devam etmiştir. Buna yargı karar vermiştir. Bazı soruşturmalar vardır ki 10-20 yıl sürüyor. İsveç'e gittim. Olof Palme cinayetinin soruşturması devam ediyor.
(Radikal)Milli Eğitim Bakanı: Çok üzüldüm
ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ankara'da bir okulda yaptığı incelemenin ardından bir gazetecinin Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Enver Arpalı'nın intiharına ilişkin sorusunu şöyle yanıtladı: "Ölümünden dolayı son derece üzgünüm. Uzun yıllardır kendisini tanırdım. Enver Arpalı, bir teknik adamdı. İdeolojik yaklaşımları olmayan bir adamdı ve yakın dostumdu. Son derece onurlu bir kişiydi. İntiharı trajik bir olaydır. Kendisini yıllardır tanırım. Çok iyi bir ailenin çocuğudur, aslen o aile Karadeniz kökenlidir. Böyle bir olayın meydana gelmesinden dolayı ne kadar üzgün olduğumu ailesi ve çocukları bilir. ('Bu olay neden olmuş olabilir' sorusu üzerine) Bu Adli Tıp'a intikal etmiş bir konu. Diyarbakır'a otopsi için göndedildi, ben de sonucu bekliyorum. Ben onu mesai arkadaşı olarak tanıyordum onu ve çok iyi bir insandı."
(aa)


Teziç: Yargı vicdan sızlatmamalıdır
ANKARA - Yüzüncü Yıl Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Enver Arpalı'nın intiharına yönelik tepkilerde eleştiri oklarının hedefi yargıydı.
YÖK Başkanı Erdoğan Teziç: Van'da yeni bir trajedi gündeme geldi. Daha önceki girişimleri bu tür trajedilerin olmaması için yaptık. Yargının siyasileşmesinin tehlikelerini bilen insanlarız. Yargıyı taçlandıran temel kavram vardır; vicdani kanaat... Bu, verilecek kararlarda vicdanların sızlatılmamasını sağlama anlamına gelir. Bu trajik dönemde vicdanlarımızın daha fazla sızlamadan bir an önce açıklığa kavuşmasını istemekteyiz. Yargılama sürecinin bir an önce başlaması, hem Anayasamızdaki bir temel ilke hem Avrupa hukuk düzeninin parçasıdır. Dört aydır hiçbir şeye başlanmaması, bu dosyanın tartışılır hale gelmesinin başlamaması, tedirginliğin temel kaynağıdır.
Eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz: Dün orada bir kişi, onurunu korumak için hayatını verdi. Bunun hesabını kim verecek? Sayın Yücel Aşkın, Van'da insanlığın yüce değerleri, bilimin evrensel değerleri konusunda kahramanca mücadele etti. Kendisine yapılanları 'hukuktur, mahkemedir' gibi öyle sudan laflarla geçiştirmek olacak iş değil.
CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol: Adalet Bakanı cezaevinde ip bulunabileceğini söylüyor. O zaman YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç ile Van'a giden rektörlerin, ayakkabı ve kayışı niye çıkarıldı? Van Başsavcısı Kemal Kaçan'ın aralarında rektör Aşkın ve Arpalı'nın da bulunduğu sanıklar hakkındaki iddialarını açıklaması suç. Dava açmayanlar, Arpalı'nın intiharındaki manevi sorumluluktan kurtulamayacak.
CHP Antalya Milletvekili Osman Özcan: (Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e yönelik soru önergesinde) Beş aydır yargı önüne çıkarılmayan bir kişinin bunalıma girip intihar etmesinin, yargısız infaz anlamına geldiğini kabul ediyor musunuz? Suçluluğu ispatlanmamış bir insanın bu kadar cezaevinde tutulması şüphe uyandırıyor.
(Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7631207631200

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.