Çiçek yeniden Meclis Başkanı seçildi

Çiçek yeniden Meclis Başkanı seçildi
Çiçek yeniden Meclis Başkanı seçildi

Cemil Çiçek seçim devam ederken bir süre Eski CHP Lideri Deniz Baykal la sohbet etti.

Türkiye’nin 2 numaralı koltuğu değişmedi. AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, yeniden TBMM Başkanlığı’na seçildi. 299 oy alarak üçüncü tur oylamada TBMM Başkanlığı’na seçilen Çiçek’in ikinci döneminde de önündeki en önemli dosya yeni anayasa olacak.
TBMM Genel Kurulu’nda dün yapılan seçimde AK Parti’den Cemil Çiçek, CHP ’den Osman Korutürk ve MHP ’den Faruk Bal başkanlık için yarıştı. BDP’den ise aday çıkmadı.
Meclis Başkanlığı için gizli yapılan seçimlerde ilk iki turda adaylardan hiçbiri, üye tamsayısının üçte ikisi olan 367’ye ulaşamadı. 482 milletvekilinin oy kullandığı ilk turda, Çiçek 292, Korutürk 108, Bal da 51 oy aldı. 21 oy geçersiz sayılırken 10 oy da boş çıktı. İkinci turda ise 483 milletvekili oylamaya katıldı. Çiçek 294, Korutürk 110, Bal ise 47 oy aldı. Oyların 24’ü boş, 8’i de geçersiz çıktı. Başbakan Erdoğan da ilk iki turda oylama sırasında Genel Kurul’a gelerek oyunu kullanıp ayrıldı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli ise Genel Kurul’da oturmaya devam etti. İlk tur oylama sırasında Kılıçdaroğlu bir ara eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bir süre ayakta sohbet etti. Birinci tur oylama devam ederken AK Parti’nin adayı Çiçek muhalefet sıralarına gelerek, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile tokalaştı. Çiçek bir süre muhalefet milletvekilleri ile de sohbet etti. Çiçek 3. turda başkan seçildi.