Çiçek: Zina suç olmalı

Zinanın suç olması gerektiğini ileri süren Adalet Bakanı Çiçek, bunun yeni TCK'ya girmesi için muhalefeti iknaya çalışacaklarını söyledi. Çiçek "Toplumsal beklenti de böyle" dedi.

YOZGAT/ANKARA - İslamcı basın zinanın suç olmaktan çıkarılmasına karşı kampanya başlatırken, Adalet Bakanı Cemil Çiçek "Biz de bu kanaati taşıyoruz. CHP'yle uzlaşmaya çalışacağız" dedi.
Yozgat'ta, kardeşinin kızının nişanına katılan Çiçek, Anayasa Mahkemesi'nin yürürlükteki Türk Ceza Kanunu'nun ilgili hükmünü 'Kadın-erkek arasında zina suçunun oluşması bakımından eşitsizlik vardır' gerekçesiyle iptal ettiğini anımsatarak şöyle konuştu:
"Dolayısıyla yürürlükteki yasa açısından bu konu suç değil. Ancak biz bunun suç olması gerektiği kanaatini taşıyoruz. Çünkü toplumsal beklenti de bu yönde. Ama mevcut tasarıda da bu yok. Eğer anlaşabilirsek, ne âlâ. Anlaşamazsak ona göre bir başka değerlendirme yapacağız."
CHP: Önce laiklik
Öte yandan, CHP ve AKP yöneticileri, yeni TCK'da yapılmak istenen değişiklikleri görüşmek üzere bugün saat 14.00'te TBMM'de bir araya gelecek. CHP'den grup başkanvekili Haluk Koç ve Adalet Komisyonu üyesi Orhan Eraslan, komisyondan uzlaşmayla çıkan tasarıda AKP'nin yapmak istediği değişikliklerle ilgili ayrıntılı açıklama isteyecek. TCK çalışmalarında aktif görev alan Eraslan, kamu-oyunda sürekli olarak zina konusunun dile getirildiğine, ancak bunun kendileri açısından çok önemli bir tartışma konusu olmadığına dikkati çekti. Eraslan, "Bizim hassasiyetimiz laiklik" dedi. (dha, Radikal)