Çiçekçiler Kayahan'ın ailesine tepkili

Çiçekçiler Kayahan'ın ailesine tepkili
Çiçekçiler Kayahan'ın ailesine tepkili
Çiçekçiler Kayahan'ın ailesine tepkili Ankara Çiçekçiler Esnaf Odası Başkanı Metin Aydemir, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden ünlü sanatçı Kayahan'ın ailesinin cenazeye çelenk gönderilmemesini istemesi üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Kayahan’ın ailesinin çelenk yerine bir vakfa yardım edilmesi talebinin sektör olarak kendilerini mağdur ettiğini vurgulayan Oda Başkanı Aydemir, " Türkiye ’nin güzide sanatçılarından Kayahan’ın vefatı ülkemizde ilçeler ve beldeler de dâhil olmak üzere bu sektörden geçimini sağlayan on binlerce mensubumuzu da derinden üzmüştür. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Ancak biz, Türkiye’de sanatla çiçeğin ayrılmaz bir bütün olduğunu düşünüyoruz. Türkiye'de son olayda da olduğu gibi, topluma mal olmuş sanatçılarımızı, değerlerimizi kaybettiğimizde, vefat edenlerin yakınları tarafından yapılan cenazeye çelenk gönderilmemesi, göndermek isteyenleri de bazı vakıflara bağışta bulunmaya davet eden, yönlendirici açıklamaları bizleri gerçekten zor durumda bırakmaktadır" dedi.

"Öncelikle herhangi bir vakfa bağışta bulunulması için, birinin ölmesini beklememek gerektiği düşüncesindeyim" diyen Aydemir, şunları söyledi:

"Vakıf bağışları, her zaman için bağış yapanların özgür iradeleri çerçevesinde kabul edilebilir. Vakıflar, ister kendisine, ister başka bir vakfa bağışı, ne türden olursa olsun bir ticari hizmet ve emtianın satış ve ticaretine alternatif gösterilemezler. Bu şekilde gerçek ya da tüzel kişiler bağış yapmaya teşvik edilemezler. 500 bine yakın üreticisi, satıcısı ve yan sektör elemanlarıyla Türkiye’nin bir gerçeği, katma değer üreten bizler bu zamana kadar görmezden gelindik. Ülkemizin bir gerçeği olan bu büyük çiçekçilik ailesini artık yetkililerin görmesini istiyoruz."

Aydemir, "Geçmişten günümüze geleneklerimizle taşınmış, duygularımızın bir ifade aracı olmuş çiçek göndermek isteyen halkımıza, çiçekçi camiası olarak her zaman olduğu gibi, her türlü desteği layıkıyla sunmaya devam edeceğiz" dedi.


  http://www.radikal.com.tr/132995713299576

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çiçek luzumsuzluğu. - Gurcan Uzoglu

  Çelenk ve çiçek istemeyip yardım kuruluşlarına bağışta bulunulması nekadar guzel bir davranış. Sırf kendileri kazanamadılar ihticı olan kişilere ödeme yapıldığı için buna dile getirmek ne kadar gurursuz bir söylem. Birde utanmadan "çiçekçiler derneği olarak hizmetimizle insanların yanında olacağız" sözünü söylüyor. Sanki hayır olsun diye yapıyor, para karşılığı yaptığı işe.

  - user386208

  Yani diyor ki "sadece annelwr günü sevgililer gününde uçuk fiyata gül iteleyerek geçinemeyiz cenazede çiçek yerine vakıflara bağış yapmak da nerden çıktı?"

  Belki de vasiyeti vardı? - radikal2000

  Bu yaklaşım "tüketim kültürü zihniyetinin" gelebileceği en son nokta desem hata etmiş olur muyum? Vasiyeti olmasa bile böyle bir açıklamanın gerekliğini anlayamıyorum.

  yok artık - sakirt

  Bu nasıl kendini bilmez bir açıklamadır,doğada yetişen bitkiyi sektör haline getir,ondan sonra vefat etmiş olan kendi aile bireyinin cenazesine çiçek istemediler diye acısı olan bir aileyi eleştir.Komik bile değil acınası bir durum.Çiçek gönderince ne oluyor?İki gün sonra solacak,yani çöp olacak.Sanat ile çiçek ayrılmazmış.Yok ya!

  ÇİÇEKÇİLER ODASI ARTIK BU İŞİ HALLETMELİ YA DA ODALARI FESİH ETMELİYİZ..!! - user406557

  Bu haberi okuduktan sonra tepkisiz kalmam mümkün değildir. İstanbul, Ankara veya diğer büyük iller olsun hepsinde bir "çiçek düşmanlığı" aldı başını gidiyor. Hastahaneler odaya yasak der almaz. Cenazelere çiçek yerine kazık mı yollamak lazım? Düğünlere çiçek yolluyoruz yok efendim salona çıkaramıyoruz pisleniyor. Pislik zaten sizin mutfaklarınızda önce onu temizleyin! Nikah salonlarına çiçek yolluyoruz yok efendim kapıya koyun! Niye kardeşim salon pisleniyor(!) Bir PİSLİK edebiyatı yapılıyor ama ben size aslını anlatayım. Çalışanların ve Çeşitli odakların işgüzarlığı sonucu tarım ölme noktası geldi hala yetkililer uyuyor. Hollanda'nın milli gelirinin yarısından fazlası çiçek satışından elde edilirken bizler kurşunu kendi ayağımıza sıkmaya devam ediyoruz. Zihniyet batsın ama YETKİLİLER neredesiniz allah aşkına. Nedir bu ÇİÇEKÇİLERİN çektiği ızdırap??? Yeter artık ve ÇİÇEKÇİ ODALARI ÇALIŞIN biraz. Böyle gitmez ve gitmemeli.

  Tek Kelim! - user1055377

  Sayin Oda Başkanı Aydemir icin kullanilabilecek onu ve destekcilerini tarif edebilecek tek kelime - AKBABA