Çiçekçiydi 'mezar bakıcısı' oldu

Çiçekçiydi 'mezar bakıcısı' oldu
Çiçekçiydi 'mezar bakıcısı' oldu
Kriz sonucu işsiz kalan Konyalı genç, yeni iş kolu yarattı. Genç artık mezarların bakımını yapıyor


Mehmet Kayhan YILDIZ

KONYA - Çiçekçide çalışırken ekonomik kriz gerekçesi ile işten çıkartılan 22 yaşındaki Fatih Sönmez, yeni iş kolu buldu. Mezarlıklarda, yakınları tarafından bakımı yapılmayan mezarların bakımını yapan Sönmez, yaptığı bakım karşısında mezarın sahibinin yakınından ücret alıyor. 6 aydan bu yana bu işi sürdüren Fatih Sönmez, özellikle yurt dışında veya il dışında olan ve yakınlarının mezarını ziyaret edemeyenlerin bu hizmete ilgi gösterdiğini söyledi. Sönmez, aylık genel bakım, çiçek ekimi gibi hizmetleri karşılığında 50- 300 TL arasında ücret aldığını söyledi.
Liseyi bitirdikten sonra bir çiçekçide çalışmaya başlayan ve bekar olan Fatih Sönmez, yaklaşık 9 ay önce işten çıkartıldı. 3 ay işsiz kaldıktan sonra kendine göre yeni bir ‘iş kolu' yaratığını anlatan Fatih Sönmez, şöyle dedi:
“İşten ayrıldıktan sonra ekonomik durumum kötüye gitti. ‘Ne yapabilirim' diye düşünmeye başladım. Bu işe atılmamda, işsiz kalmamın büyük etkisi oldu. İşsizlikten dolayı, içime kapanıp, isyan eder duruma geldim. Sürekli bir şeyler yapmak için çaba sarfettim. Asıl mesleğim çiçekçilik olduğu için bu iş üzerine bir şeyler yapmak istedim. Mezarlardaki çiçekler aklıma geldi. Mezarların durumlarını düşündüm. Bakımsız mezarların çok olduğunu ve bu mezarları düzenlemek için şirket olmadığını ve düzenleme yapılmadığını fark ettim. Böyle bir meslek dalı başlatmak ve yeni bir iş sektörü oluşturmak istedim. Daha sonra bunu internet üzerinden yaydım ve broşür dağıttım.”


VEFA BORCU

Sönmez, 6 ay önce bu işe başladığını belirten yaptığı işin tanıtımı ardından kendisini arayanlar olduğunu bildirirken, “Özellikle şehir dışında olup mezarlarına bakamayan insanlar aradı. Onların işlerini yaptık ve gayette memnun oldu. ‘Herkes buna verilen ücret boşa gidiyor' diye düşünmesin. Bizim bu yaptığımız ölen insanlara karşı yapılan vefa borcudur. Hiç kimse bir yakının mezarının bakımsız olmasını, otların arasında kaybolmuş olmasını istemez. Konya da, bu fikir tam olarak yayılmadı. Ama önümüzdeki günlerde daha da yaygınlaşacak. Bu yönde talep olursa tüm Türkiye’de bunu yaymayı düşünüyorum” diye konuştu.


50-300 TL ARASINDA ÜCRET ALIYOR


Yaptığı hizmet karşılığında yıllık 50- 300 TL ücret aldığını belirten Fatih Sönmez, şunları söyledi:
“Bakım hizmetleri kapsamında mezarın üzerinde ve çevresinde bulunan yabani ot ve diğer her türlü atıkları temizliyorum. Mermer, mezar taşı, uygun kimyasallar veya makine ile zımparalama yöntemi kullanılarak ilk günkü haline getiriyorum. Okunmaz duruma gelen mezar taşı yazıları boyuyor ve yenileniyor. İsteğe göre bitkiler dikiyorum. Mevcut bitkilerin periyodik bakımını yapıyorum. Yapılan her türlü işlem sonunda, yapılan işi fotoğraflayıp aboneme dökümleri ile birlikte ulaştırıyorum. Her ay düzenli bakım isteyen müşterilemizden 200 TL alıyorum. Çiçek ekimi de bunun içine eklenirse 250 TL'ye çıkıyor. Yani ücretlendirme 50 TL'den başlayıp 300 TL’ye kadar çıkabiliyor. İlk etapta bu işe başlarken tutmayacağını söylediler. Kimseden böyle bir fikir duymadıkları için ‘Boşuna emek harcama olmaz' dediler. Ama bunun peşini bırakmadım. İlk günlerde fazla bir talep olmadı. Daha sonra tek tek arayayanlar oldu. Bugünü kadar 15 kişi ile çalıştım. Anlaşma yaptığım kişilerin yakınlarının bulunduğu mezarların periyotik bakımlarnını yapıyorum. Konya'daki kişiler mezarını ziyaret etse bile profosyonel bakım olmuyor. Yurt dışı ve şehir dışında oturan insanlar da yılda 1 kez ziyarete geldiği için mezarın bakımını yapamıyor. Onun için bu kişiler daha çok tercih ediyor. Burada bile olsa çalıştığı için sadece pazar günü boş. Bir gün ziyarete geldiği için de bakımını tam olarak yapamıyor. İşte bu noktada devreye giriyorum.” (dha)