Çiçek'ten AB'ye: Karar verme zamanı

Türkiye - AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantısına, Türkiye’nin AB’ye eleştirileri damgasını vurdu. Meclis Başkanı Cemil Çiçek, “Önce ‘evet’ deyip sonra yan yollara sapmanın hiçbir anlamı yoktur” dedi. Türkiye-AB ilişkilerinin daha net, daha kısa cümlelerle konuşulma zamanının geldiğini söyleyen Çiçek, “Türkiye bazen inişli çıkışlı zamanlar yaşamıştır ama ana istikametinden hiçbir zaman vazgeçmemiştir. AB yolumuza devam edeceğiz, çünkü bu bilerek tercih edilen bir durum.
Türkiye’nin kararlılığına rağmen AB ülkelerinin karar verme zamanı geldi. Çünkü biz ahdi taahhütler çerçevesinde müzakereyi sürdürüyoruz. Önce ‘evet’ deyip sonra yan yollara sapmanın hiçbir anlamı yoktur. Önce ‘evet’ deyip problemleri sebebiyle üye edilmemesi gereken bir topluluğu tam üye yapıp onun arkasından Türkiye’nin üyeliğinin engellenmesini çok doğru bulmuyoruz. diye konuştu.”

Papalık seçimi gibi 

 AB Bakanı Egemen Bağış ise “Papa seçilecek. Nasıl kardinaller bir odaya kapanıp, doğru kişiyi seçmeden çıkmıyorsa, Türkiye, Yunanistan , Kıbrıs’taki taraflar bu soruna çözüm bulmak için kapanalım” dedi.