Çiçek'ten avukatlara acı hediye

Çiçek'ten avukatlara acı hediye
Çiçek'ten avukatlara acı hediye

Yozgat Barosu?nun 55. kuruluş yıldönümü törenine katılan Cemil Çiçek?e Baro Başkanı Yusuf Başer tarafından minyatür saat kulesi hediye edildi. FOTOĞRAF: HARUN GÖKÇEOGLU-DHA

Başbakan Yardımcısı, Avukatlar Günü'nde barolara çattı: Bildirilerinde zerre kadar hukuk görmüyorum, ağzına kadar ideoloji görüyorum
Haber: HARUN GÖKÇEOĞLU / Arşivi

YOZGAT - Avukatlar dün günlerini kutlarken, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türkiye’de yaşanan karmaşanın sebebinin ihtilaflara ideolojik olarak bakılmasından kaynaklandığını savundu ve baroları suçladı.
Yozgat Barosu’nun 55. kuruluş yıldönümü, Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi Uygulama Oteli’nde kutlandı. Etkinlikte konuşan Çiçek, Türkiye’nin her geçen gün hukukun önemini daha iyi kavradığını vurgularken şöyle konuştu:
“Hukuku çok vurguluyoruz, bu konunun önemini çok anlatmaya çalışıyoruz. Ama ideolojinin de ideolojicilerin de en çok istismar ettiği alan hukuk alanıdır. Malesef bugün Türkiye’de yaşanan bir kısım karmaşanın, bir kısım işlerin çözümsüz hale gelmesinin,  sonuca varamamış olmamızın en temel sebeplerinden bir tanesi, ihtilafa hukuk gözüyle değil, hangi ideolojiye sahipsek o gözle bakmış olmamızdır. İdeolojiler hukukun elinde olması gerekirken, hukuku ideolojilerin eline verdiğimizde, en azından bir hukuk körlüğü, bir ideoloji körlüğü, neticede Türkiye’de bir kargaşa meydana getiriyor.”  

‘Objektif olmayan kuruluşlar’

Çiçek daha sonra sözü baroların yayımladıkları bildirilere getirdi:
“Bu manada çok objektif olmayan kuruluşların başında barolar geliyor. Baroların belli olaylar karşısında yayımladıkları bildirilere baktığım zaman zerre kadar hukuk görmüyorum ben onlarda, ağzına kadar ideoloji görüyorum, ideolojinin olduğu yerde de hak hukuk heba edilip gidiyor. Onun için barolarımızın da artık eski usul bu mesleği sürdürmeleri, fevkalade zordur. Her konuda demeç veren barolar, kendi meslekleriyle ilgili bir tek yasayı altı senedir hazırlayıp Meclis’in önüne getiremiyorlarsa, o zaman bu meslek örgütlerinin de ne anlam ifade ettiğini çok iyi görmek lazım. O zaman bu meslek örgütleri meslek meseleleriyle değil, çağdaş gelişmelere uygun bir meslek anlayışını ortaya koymaya değil, hangi ideolojiyi temsil ediyorsa o ideolojinin değirmenine su taşıyan örgütler haline girmiş olurlarsa, o taktirde bir karmaşa, bir hukuki sıkıntı ortaya çıkar. Onun için bu bir baro toplantısıdır, burada ben kendi adıma ne eksiklik varsa ne pay varsa ben bunu almaya hazırım, ama yeni dönemde bu anlayışa uygun bir avukatlık yasası gelir.”
Avukatların sorunlarına da değinen Çiçek, “Biliyorum ki; sosyal güvenlik problemi, mesleğe giriş problemi var, mesleğin içinde problemler var hakikaten çok zor şartlarda bu görev ifa ediliyor. Ama bunu değiştirmek sizlerin elinde. Yeter ki böyle bir yasayı Barolar Birliği hazırlayıp Meclis’in önüne getirsin” dedi.