Çiçek'ten 'don gömlekli' yanıt

Rüşvetle yargıyı etkilemek isteyen çeteye dair soruşturma sürerken, Adalet Bakanı Çiçek soruları şu gerekçeyle yanıtsız bıraktı: Şeffafız diye don gömlekle dolaşacak halimiz de yok.

ANKARA - Adalet Bakanı Cemil Çiçek 'Neşter 2 Operasyonu' ve Uzan ailesine ait bilgisayar kayıtlarında bulunan 'rüşvet' notları hakkında sessiz kaldı. Bu konuyla ilgili açıklama yapmayacağını söyleyen Çiçek, "Şeffafız diye don gömlekle dolaşacak halimiz yok" dedi.
Uzan Grubu'na bağlı İmar Bankası'na el konulmasının ardından Uzanların ev ve işyerlerinde bulunan bilgisayarlara el konulmuştu. Önceki gün basına yansıyan haberlere göre el konulan bu bilgisayarlarda yurt çapındaki mahkemelerde görülen davalara bakan hâkim, savcı ve bilirkişilerle bağlantı kuran avukat veya şirket yetkilisinin isimleri bulundu. Listede Yargıtay ve Danıştay'da görev yapan yüksek yargı mensuplarının da bulunduğu, bu kişilerin isimlerinin karşılarına ise 'adamımız' veya rüşvet ilişkisini düşündürten bazı notlar düşüldüğü saptandı. TBMM Adalet Komisyonu'nda İcra İflas Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine katılan Çiçek ise ısrarlı sorulara yanıt vermedi. Gazeteciler "Hani şeffaftınız?" deyince Bakan "Şeffafız diye don gömlekle dolaşacak halimiz yok" yanıtını verdi. Adalet Bakanı Çiçek, yargıda rüşvet operasyonu ile ilgili olarak yöneltilen sorulara da soruşturmanın sürdüğünü belirterek yanıt vermeyeceğini söyledi.