Çiçek'ten Kılıçdaroğlu'na Genç uyarısı

Çiçek'ten Kılıçdaroğlu'na Genç uyarısı
Çiçek'ten Kılıçdaroğlu'na Genç uyarısı

ANKARA - TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e yönelik sözleri üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’na yazı göndererek, Meclis’in saygınlığı dikkate alınarak gereğinin yapılmasını istedi.
Çiçek, böyle bir yazıyı kaleme almaktan ciddi şekilde rahatsızlık duyduğunu ifade ederek CHP Grup Başkanlığı’na gönderdiği yazıda, TBMM Genel Kurulu’nda yapılan konuşmalarda TBMM İçtüzüğü’nün 67. maddesine aykırı bir şekilde ifadelerin yer aldığı tutanaklardan oluşan bir klasörü, 27 Şubat’ta CHP Grubu’na da gönderdiğini belirtti.

‘Kınanması gerekir’
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, hakaret içeren kaba ve yaralayıcı sözler kim tarafından, kime söylenirse söylensin kınanması gereken bir husus olduğuna işaret ederek, yazısında şunları kaydetti: “Sizin de böyle düşündüğünüze inanıyorum. Ancak Genel Kurul’da kullanılan ifadelere bakıldığında aradan geçen süre zarfında maalesef olumlu bir gelişme olmadığı, özellikle de grubunuza mensup bir milletvekilinin kaba, çirkin, yaralayıcı ve asla tasvip edilmeyecek ifadeler kullanmayı alışkanlık haline getirdiği görülmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin’e yönelik ifadeleri ile iş daha da ileri boyutlara ulaşmıştır. Olayın hemen akabinde yapmış olduğum açıklama ile kullanılan ifadeleri kınamış ve Genel Kurul’un disiplin cezası verilmesi yönündeki hassasiyetine katıldığımı, bu kararından dolayı da Genel Kurul’u tebrik ettiğimi ifade etmiştim. Ancak İçtüzük’te yer alan disiplin hükümlerinin ve birleşimleri yöneten başkanvekillerinin ikazlarının, hakaretleri, kaba ve yaralayıcı nitelikteki konuşmaları maalesef engelleyemediği ortadadır.”