ÇİÇEK'TEN PARLAMENTOLARA MEKTUP 'Ya devlet başa ya kuzgun leşe'

ÇİÇEK'TEN PARLAMENTOLARA MEKTUP
'Ya devlet başa ya kuzgun leşe'
ÇİÇEK'TEN PARLAMENTOLARA MEKTUP
'Ya devlet başa ya kuzgun leşe'

Meclis Başkanı Cemil Çiçek’ten, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na destek geldi. Çiçek, Suriye ve Mısır’da yaşanan olaylara ilişkin ABD ve AB üyesi ülkelerin parlamentolarına, uluslararası parlamenterler asamblelerine TBMM Başkanı olarak bir mektup yazacağını belirtti. Çiçek, “Mektubumuzda Suriye’de akan kanın durması ve Mısır’da ivedilikle demokrasiye geçilmesi gereği vurgulanacaktır” dedi.
Çiçek beraberinde TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek, Mısır’da askeri darbe sonrası yaşanan olaylar ve Suriye’de kimyasal silah kullanıldığına ilişkin iddiaları değerlendirdi.
Mısır’da yaşanan olayları TBMM olarak yakından izlediklerini belirten Çiçek, Suriye’de de iki yıldır yaşanan iç çatışmanın ardından, kimyasal silah kullanımı boyutu eklendiğini kaydederek, “Bu vahşetin sorumluları yaptıklarının hesabını vermelidir. Uluslararası hukukun vahim bir ihlalini teşkil eden ve insanlığa karşı suç niteliği taşıyan bu katliam karşısında BM Güvenlik Konseyi’ni, BM Yasası’ndan doğan sorumluluklarını artık yerine getirmeye davet ediyoruz” diye konuştu.
Çiçek, Suriye ve Mısır konusunda ABD, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı, Avrupa Birliği üye ülkelerin parlamento başkanları, Avrupa Parlamentosu Başkanı, Türkiye ’nin üyesi olduğu uluslararası bölgesel örgütlerin parlamenter asamble başkanları, AGİTPA, NATOPA, PAB, İSİPAB gibi kuruluşlara TBMM Başkanı olarak bir mektup yazmaya karar verdiğini de ifade etti. Çiçek, Suriye’ye bir askeri müdahaleye dair sorulara ise şu yanıtı verdi: “Bu işlerde demokrasiyi benimsemiş ülkelerin ve güvenliği sağlamakla ilgili kuruluşların çok geç kaldığı, net bir tavır ortaya koyamadığı ortadadır. Daha çok milli ölçekte kullandığımız bir ifade var, ‘ya devlet başa ya kuzgun leşe’ derler. Eğer demokrasi dünyası bu insanlık dışı gelişmelere bir çözüm bulamazsa o takdirde korkarım ki pek çok fiili durumla hem kendileri hem de bölge daha fazla karşı karşıya kalacaklardır.”