Çiçek'ten vali ve Emniyet'e uyarı

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, hazırlık soruşturmaları konusunda açıklama yapan vali ve polisleri uyardı. Bunun 'yetki gaspı' olduğunu dile getiren Çiçek, başsavcıları da bu yetkilerine sahip çıkmaya çağırdı.

ANKARA - Adalet Bakanı Cemil Çiçek, hazırlık soruşturmaları konusunda açıklama yapan vali ve polisleri uyardı. Bunun 'yetki gaspı' olduğunu dile getiren Çiçek, başsavcıları da bu yetkilerine sahip çıkmaya çağırdı.
Bakan Çiçek, dün önce Hukuk Kurultayı'ndaki oturumda güncel konularla ilgili görüşmelerini açıkladı, öğleden sonra da bakanlığında 2003 yılı çalışmalarını değerlendirmek ve 2004 yılında ne yapacaklarını anlatmak
üzere basın toplantısı düzenledi. Bakanlığının demokratikleşme ve AB'ye uyum çalışmalarını 'Cumhuriyet'in kuruluşundan sonraki ikinci hukuk ve adalet devrimi' diye anan Bakan Çiçek, özetle şu görüşleri dile getirdi:
Savcı ve hâkime mermi, tüfek: Yolsuzlukla mücadelede bizim görevimiz, eğer bunu bir savaş olarak görüyorsak, savcı ve hâkimlerimize mermi, tüfek sağlamaktır. Onun için gereken yasaları çıkardık, 'Kanunlarda boşluk var, onun için mücadele edemiyoruz' denilmemesi için dahasını da çıkarırız.
AB'ye dirence karşı demokratik sabır: Avrupa Birliği (AB) devlet politikası, bir modernleşme projesi. Bu konuda bazı kesimlerden gelen dirence karşı benim önereceğim demokratik sabırdır. Zihniyet değişimi, hemen olmuyor. Buna ben de dahilim. Türkiye, AB'ye alınmazsa Avrupa, radikalizmin çirkef yüzüyle karşı karşıya kalır.
Soruşturma bilgileri: Hukuk devletinde iki başlılık olamaz.
Hazırlık soruşturmalarına ilişkin vali ve emniyet müdürlerinin yetkileri olmadığı halde hazırlık tahkikatına ilişkin açıklama yapmaları 'yetki gaspı'dır. Hukuk devletinde yargının saygınlığı sağlanmalıdır. Bunların bir kısmı bizim arkadaşlardan kaynaklandı. Yargı medyatikleştiği zaman saygınlığına gölge düşüyor. Bu geçmişte yaşandı. Çift başlılık ortaya çıkıyor. Savcılar, bu yetkilerine sahip çıkmalıdır.
Kutlu'ya eleştiri
Çiçek, AKP'li Hüsrev Kutlu'nun Atatürk'ün mareşal üniformalı resminden rahatsız olduğu yönündeki sözlerin hatırlatılması üzerine de "Düşünce özgürlüğüne, yapılan düşünce açıklamalarına iki açıdan bakmak lazım. Bir: bunların doğru olması lazım. İki: Ayrıca faydalı olması gerekir. Bu sözler en azından faydalı değil."