Çift başlı yılan Antalya'da!

Çift başlı yılan Antalya'da!
Çift başlı yılan Antalya'da!
Giresun'da bir çiftçi tarafından tarlada bulunan ve Antalya Akvaryum içerisindeki Fear Trophy isimli sürüngen evine ulaştırılan çift başlı yılan yavrusu heyecan yarattı.

ANTALYA  - Fear Trophy işletmecisi Cüneyt Alpgüven tarafından teslim alınan, tüm sağlık kontrolleri yaptırılan 'Coluber' türü çift başlı yılan, karantina odasında besleniyor. Bulunduğu odada bilgisayar sistemi yardımıyla sıcaklık 27, nem oranı ise yüzde 55'de sabit tutuluyor.

Bu tür hayvanların doğada hayatta kalma şansının çok düşük olduğunu söyleyen Alpgüven, "Çift başlı yılan yavrusu türüne ender rastlanan bir örnek. Aslında çift başlılığından dolayı engelli bir yılan. Bu tür canlılar doğal ortamlarında hayatta kalamıyor. Çünkü anatomik görünümünden dolayı avcı hayvanlara karşı daha dikkat çekici ve zayıf oluyor. Henüz iki haftalık. Birkaç ay sonra 20 santimetre olacağını düşünüyoruz" dedi.

Çift başlı 'Coluber' türü yılanın bakımından sorumlu uzman personel Özgür Ergeldi, karantina odasındaki yılanı sürekli gözetim altında tuttuklarını ve özel bir beslenme sistemi uyguladıklarını söyledi. Ergeldi, "Yavrunun çift başından dolayı boyun kısmı diğerlerine göre daha ince. Yılanlar anatomik olarak avı yutarak ve sindirerek beslenme işlemini gerçekleştirir. Büyük bir yem verirseniz boğulabilir. Bu nedenle daha küçük porsiyonlar halinde besliyoruz" diye konuştu. (İbrahim LALELİ/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/120992712099273

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kedisero - UNDECLARED50

  Paralel yılan. Diğerinin uyumasını bekliyorlardır. adını kabil koyup kazananı doğaya salın. ‘Bundan masal olmaz’ diyen Lagerkvist okusun. Tarihyorumu olmaz diyen de şeriati..

  Saat 16.56 - Gılgameş

  İtibariyle yorumuma 7 kişi '-' vermiş. Çok merak ettim, acaba neden? Benim yazdığım gerçeğin ta kendisi idi. Masallarda karşımıza çıkan canavarların vs yaratıkların nasıl ortaya çıktıklarını hiç düşündünüz mü? Anlaşılan düşünmemişsiniz. Size beyin jimnastiği olsun diye bir ödev vereceğim: Şeytan var ya! Şu bizim kuyruklu, keçi boynuzlu, sivri kulaklı, kırmızı, sivri dişli şeytan. Neden şeytan böyledir bir araştırın. Eğer bir görgü tanığı var da fotorobot çizdirdi sanıyorsanız anladıyorsunuz. Ama sonuçta böyle bir tipleme var karşımızda. İlginç konu değil mi?

  Masal - Gılgameş

  Şimdi masallarda yeralan çok başlı canavarların nereden çıktığını anladınız mı?