Çift başlı yılan Antalya'da!

Çift başlı yılan Antalya'da!
Çift başlı yılan Antalya'da!
Giresun'da bir çiftçi tarafından tarlada bulunan ve Antalya Akvaryum içerisindeki Fear Trophy isimli sürüngen evine ulaştırılan çift başlı yılan yavrusu heyecan yarattı.

ANTALYA  - Fear Trophy işletmecisi Cüneyt Alpgüven tarafından teslim alınan, tüm sağlık kontrolleri yaptırılan 'Coluber' türü çift başlı yılan, karantina odasında besleniyor. Bulunduğu odada bilgisayar sistemi yardımıyla sıcaklık 27, nem oranı ise yüzde 55'de sabit tutuluyor.

Bu tür hayvanların doğada hayatta kalma şansının çok düşük olduğunu söyleyen Alpgüven, "Çift başlı yılan yavrusu türüne ender rastlanan bir örnek. Aslında çift başlılığından dolayı engelli bir yılan. Bu tür canlılar doğal ortamlarında hayatta kalamıyor. Çünkü anatomik görünümünden dolayı avcı hayvanlara karşı daha dikkat çekici ve zayıf oluyor. Henüz iki haftalık. Birkaç ay sonra 20 santimetre olacağını düşünüyoruz" dedi.

Çift başlı 'Coluber' türü yılanın bakımından sorumlu uzman personel Özgür Ergeldi, karantina odasındaki yılanı sürekli gözetim altında tuttuklarını ve özel bir beslenme sistemi uyguladıklarını söyledi. Ergeldi, "Yavrunun çift başından dolayı boyun kısmı diğerlerine göre daha ince. Yılanlar anatomik olarak avı yutarak ve sindirerek beslenme işlemini gerçekleştirir. Büyük bir yem verirseniz boğulabilir. Bu nedenle daha küçük porsiyonlar halinde besliyoruz" diye konuştu. (İbrahim LALELİ/DHA)