'Çift otorite görüntüsü cemaatlere de zararlı'

'Çift otorite görüntüsü  cemaatlere de zararlı'
'Çift otorite görüntüsü  cemaatlere de zararlı'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Çift otorite varmış gibi bir yapı doğduğunda, devlete de zarar verir ama en çok zararı cemaatvari yapılanma ve sivil toplum yapılanmalarına verir” dedi.
Davutoğlu, Kanal 7 televizyonunda soruları yanıtladı. Kendilerinden yardım isteyenlere, ideolojik görüşlerine bakmaksızın yardım ettiklerine işaret eden Davutoğlu şöyle devam etti:
“28 Şubat döneminde bir dernekten diğer derneğe gidemeyenler, efendim ‘Acaba bu sabah şu dershanemi, okulumu kim ve ne şekilde basıp, gelip kontrol edecek’ korkusuyla düşünenler, şu 10 yılın kıymetini bilmiyorlarsa ve varsa yanlışlıklar -ki bu yanlışlıklar ancak özellikle yolsuzlukla ilgiliyse objektif bir hukuki süreçten sonra tanımlanabilir. Şimdi bunu biz sağlarsak bütün bu yaşadığımız olumsuzluklar öyle bir iç muhasebenin önünü açarsa emin olun buradan büyük bir bereket çıkar.”
Davutoğlu, modern demokrasilerde devletin meşruiyetinin tek kaynağının halktan aldığı yetki olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:“Herhangi bir aktör, ister bürokrasiden gelen ister dışarıdan gelen dini yapılar açısından bu meşruiyet temeli halkın önüne çıkıp da test edilmeden devletin gücünü kullanmak düşüncesi olduğu andan itibaren ister yargı , yasama ve ister yürütme olsun bu en çok kendisine zarar veren sonuçlar doğurur. Tabii ki sivil toplum siyasetin gidişine etkide bulunabilir ama bunu açık deklaratif ve tanımlanmış şekilde yapar. Destek de beyan edebilir ve eleştirebilir.”
Beyan edilmemiş ve tanımlanmamış bir ilişki üzerine spekülasyon yapılmaya başlandığında en çok zararı sivil toplumun göreceğini ve şüphe uyanacağını kaydeden Davutoğlu, şunları kaydetti:
“Cemaatlerin tarihte derin ve önemli izler bıraktığı dönemler, karşılık üretmediği dönemlerdir. Aksine herkese doğruyu tavsiye ettiği dönemlerdir. Görülmeyen, gönüllü, organik bir denetim mekanizması oluştururlar. Ama görünür ve sanki çift otorite varmış gibi bir yapı doğduğunda, bu ne surette olursa olsun devletin sürekliliğine ve işleyişine de zarar verir ama en çok zararı çok olumlu etkiler yapabilecek, toplumun genelini kuşatacak olan cemaatvari yapılanmalara, tek bir cemaati kastetmiyorum, bütün bu cemaatvari yapılanmalara zarar verir.”