Çifte cinayet şüphelisine linç girişimi

Çifte cinayet şüphelisine linç girişimi
Çifte cinayet şüphelisine linç girişimi
Tetirdağ'ın Malkara İlçesi'ndeki bağlarında 59 yaşındaki Hasan Öngören ile 35 yıllık eşi, 56 yaşındaki Nihal Öngören'i öldürdüğü iddiasıyla yakalanan 31 yaşındaki Cüneyt Kömürcü tutuklandı. Paraya ihtiyacı olduğu için 2 kişiyi öldürdüğünü itiraf eden Kömürcü, Malkara Adliyesi önünde toplanan yaklaşık 2 bin kişi tarafından linç etmek istedi. Ekipler Kömürcü'yü kaçırırken, şüphelinin jandarma minibüsünde olduğunu düşünen öfkeli grup araca saldırdı. Çıkan arbedeyi önlemeye çalışan Kaymakam Salih Yüce arada kaldı. Kaymakam Yüce'nin yanı sıra polis, jandarma ve kişiler hafif yaralandı.Malkara'da geçen Cuma günü, Gönence Köyü yakınlarındaki Kurtdere Mevkii'nde bulunan bağlarına giden oto tamircisi Hasan Öngören başına çapa ile vurularak, eşi Nihal Öngören ise, boğazına tabancayla ateş edilerek öldürüldü.

Polis ve jandarma ekipleri, Nihal Güngören'in kolundan 1 bilezik alındığını saptadı. Çifte cinayetten 1 gün sonra bileziği ilçe merkezindeki kuyumcuda bozduran Cüneyt Kömürcü, Edirne'nin Keşan İlçesi’ne gitti.
Polis ekipleri, Nihal Öngören'in kolundan alınan bilezikten yola çıkarak, ilçedeki kuyumcuları dolaşmaya başladı. Polis ekipleri kuyumculara bileziğin modelinden söz etti. Bir kuyumcu, geçen Cumartesi günü Nihal Öngören'den benzer bilezikten satın aldığını söyledi. Bunun üzerine polis, çiftin kızlarından Serpil Öngören'e kuyumcudaki bu bileziği gösterdi. Öngören, bileziğin annesine ait olduğunu söyledi. Kuyumcudaki güvenlik kamerası kayıtlarını inceleyen polis ekipleri, bunu satan kişinin ‘adam yaralama’ ve ‘hırsızlık’ suçundan 11 yıl cezaevinde tutulduktan sonra tahliye olan Cüneyt Kömürcü olduğunu belirledi. Bunun üzerine şüphelinin Malkara Gazibey Mahallesi Köroğlu Sokak’taki evine baskın yapan polis, Edirne'nin Keşan İlçesi'ne gittiğini öğrendi.
Keşan'a giden ekipler, Cüneyt Kömürcü'yü yakalayarak Malkara İlçe Jandarma Komutanlığı’na teslim etti. Jandarmadaki sorgusunun ardından Kömürcü yoğun güvenlik önlemleri altında dün gece Malkara Adliyesi'ne getirildi.

Kömürcü'nün adliyeye getirildiği duyulunca çevrede yaklaşık 2 bin kişi toplandı. ‘Katili bize verin' diye bağıran öfkeli grup polis tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı. Öfkeli grubu sakinleştirmeye çalışan Tekirdağ Emniyet Müdür Vekili Atilla Semercioğlu, toplananların dağılmalarını istedi. Bu çağrıya uyglmayınca Tekirdağ ve çevre ilçelerden takviye polis ve jandarma ekipleri çağrıldı. Savcılıktaki ifadesinde cinayeti işlediğini itiraf eden Kömürcü, “1 ay önce hapisten çıktım. Parasız kalmıştım. Arazide dolaşırken yaşlı çifti gördüm. Kadının kolunda bilezik vardı. Yaşlı adamın boğazına çapa ile vurarak öldürdüm. Daha sonra ise kadını tabanca ile vurdum. Yaşlı kadının bileziğini kolundan alıp birgün sonra Malkara’da bir kuyumcuya sattım. Keşan'a kaçtım. Orada polisler yakaladı. Pişmanım” dedi. Sorgusundan sonra mahkemeye sevk edilen şüpheli, “Kasten adam öldürmek” suçundan tutuklandı.

ARKA KAPIDAN KAÇIRILDI
Jandarma ekipleri, Cüneyt Kömürcü'yü linç girişiminden kurtarmak için onu gizlice Hükümet Konağı içinde bulunan Adliye arka kapısından çıkartarak sivil plakalı bir otomobile uzaklaştırldı. Bu sırada jandarma ekipleri kalabalığın bulunduğu kapıdan dışarıya çıktı ve ekip minibüsüne bindi. Cinayet şüphelisinin de minibüs içinde olduğunu düşünen öfkeli grup minibüse haraketlenince ortalık anda karıştı. Öfkeli grup minibüsü tekmelerken, arada kaldığı için darbe alan Kaymakam Salih Yüce, “Vurmayın araca, sakin olun” diye bağırdı. Arada kalan bazı polis, jandarma ve bazı kişiler hafif yaralandı. Cüney Kömürcü'nün adliyede olmadığını öğrenen öfkeli grup dağıldı. Kömürcü ise, yoğun güvenlik önlemleri altında Tekirdağ Kapalı Cezaevi'ne konuldu. Ferhat AKGÜN- Murat YAYIN/MALKARA (Tekirdağ), (DHA)


    ETİKETLER:

    Mayın