Çifte dramda mutlu tesadüf

Trafik kazasında ölen Burcu Yamaç'ın böbreklerini doku uyumu olmadığı için alamayan Mehmet Demirel'e Burcu Yamaç'ın beş gün sonra beyin ölümü gerçekleşen kardeşi can verdi.

AYDIN - Trafik kazasında ölen Burcu Yamaç'ın böbreklerini doku uyumu olmadığı için alamayan Mehmet Demirel'e Burcu Yamaç'ın beş gün sonra beyin ölümü gerçekleşen kardeşi can verdi. Toplam yedi hastaya ikinci bir hayat şansı veren iki kardeşin ölümü aynı kazada yaralanan annelerinden gizleniyor.
İzmir Dikili'de 28 Temmuz'da geçirdikleri trafik kazasında 22 yaşındaki Burcu Yamaç'la kardeşi 14 yaşındaki Burak Yamaç ağır yaralandı. Kazada anne Bedriye Yamaç'ın da kalçası kırıldı. Kuşadası'nda şarkıcılık yapan ve arkadaşlarının 'Polyanna' diye çağırdığı Burcu'nun beyin ölümü ertesi günü gerçekleşti. Baba Erkan Yamaç, kızının organlarını bağışladı. Burcu'nun kalbi, iki böbreği ve karaciğeri dört kişiye can verdi. Burcu'nun böbreği için Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne çağrılan hastalardan biri de İzmir Kiraz'a bağlı Mersindere Köyü'nde oturan 25 yaşındaki Mehmet Demirel'di. Ancak doku uyumu olmadığı için Burcu'nun böbreği beş yıldır diyalize giren Demirel'e takılamadı.
Beş gün dayanabildi
Baba Erkan Yamaç, biricik kızının ölüm acısını yaşayıp organ nakilleriyle teselli bulmaya çalışırken, ikinci evlat acısıyla bir kez daha yıkıldı. Burcu'nun ölümünden beş gün sonra, oğlu Burak da yaşamını yitirdi. Baba Erkan Yamaç tereddüt etmeden oğlunun organlarını da bağışladı. Mehmet Demirel yeniden çağrıldı. Bu kez doku uyumluydu ve Burak'ın böbreği hemen nakledildi. Mehmet Demirel, "Kendim için sevinirken vefat edenler için üzüldüm" dedi.
Burak'ın diğer böbreği ise Tire'de oturan ve tesadüfen Mehmet Demirel'le aynı soyadı taşıyan İsmail Demirel'e nakledildi. İsmail Demirel "Beni abla Burcu'nun böbreği için de çağırmışlardı. Uygun çıkmıştı ama benim gibi Tireli olan hasta daha uzun süredir diyalize girdiği için öncelik ona verildi. Yedi adaydan biriydim, geri döndüm. Beş gün sonra yeniden hastaneye çağrıldım. Bu kez bağışlanan böbrek ölen genç kızın kardeşininmiş. Bana kardeşinin böbreği takıldı.
Acılı aileye sabır diliyorum. İki kardeşin de mekânı cennet olsun" dedi.
Burak'ın karaciğeri ise bir yıldır organ bekleyen hepatit C hastası 44 yaşındaki Emine Göl'e nakledildi. Burcu'nun böbrekleriyle yaşama dönen Cevdet Şen ve Hüseyin Kara adlı hastalar dün yan odada yatan Mehmet ve İsmail Demirel'i ziyaret edip, moral verdi. Hastalar, "Dualarımız Yamaç kardeşler için. Onların organlarıyla hayat bulduk, biz de onları yaşatacağız" diye konuştu.
Trafik kazası sırasında kızı Burcu ile oğlu Burak'la aynı araçta bulunan anne Bedriye Yamaç ise hastaneden taburcu edildi. Kalçasında kırık olduğu, ameliyat edilemediği ve ters bir harekette felç kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtilen anneye çocuklarının öldüğü söylenmedi. Yakınları kızının ardından oğlunu da Kuşadası'nda toprağa veren baba Erkan Yamaç'ın, eşinin yanına gidip, durumu anlatmaya çalışacağını söyledi.