Çiftliğe karşı Yıldırım sözü

Muğla'da, balık çiftliklerinin yüzde 70'ini barındıran Güllük Körfezi, Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın denetimiyle hareketlendi. Ulaştırma Bakanı Yıldırım: "Bunlar geçmişin hataları. Üstüne gitme sözü veririm."

MUĞLA - Türkiye'nin bütün balık çiftliklerinin yüzde 70'ini barındıran Milas'ın Güllük Körfezi hareketlendi. Körfezdeki çiftlikler hakkında Sahil Güvenlik Komutanlığı işlem başlattı.
Beş yıl önce potansiyel balık üretim alanı ilan edilen Göltürkbükü, Apostol Adası, Salih Adası, İkizler Adası, Güvercinlik, Güllük, Kıyıkışlacık, Boğaziçi Köyü, Didim Akbük'te çiftlik sayısı 145'e
ulaştı. Bir temel atma töreni için Güllük'e gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım geçmişte yeterli inceleme yapılmadan alınan kararların acısını bu hükümetin çektiğini savunarak "En kısa zamanda iki sektörü de mağdur etmeyecek çözümler bulacağız. Çiftliklerin açık denizde faaliyet göstermesi şart. Konunun üzerine ciddi olarak gitmeye söz veriyorum" dedi.
Yoğun şikâyet ve ihbarlar üzerine denetimlerini artıran Güllük Sahil Güvenlik Komutanlığı da 65 çiftliğin yasal olarak kiraladıkları alandan daha geniş bir alanı kullandıklarını, ruhsattakinden fazla kafes yerleştirildiğini tespit etti. Komutanlık, savcılığa da suç duyurularında bulunmaya başladı.
Turizmciler ise Güllük Körfezi'nde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın raporlarında belirtildiği gibi çiftliklerin kıyılardan 1 mil uzakta ve 50 metre derinlikte faaliyet göstermediğini, aksine Boğaziçi Köyü, Kıyıkışlacık ve Güllük'te kıyıdan 20 metre uzaklıkta ve dört metre derinlikte kurulduğunu söyledi.
Torba Koyu'ndaki beş yıldızlı Kervansaray Otel'in genel müdür yardımcısı Osman Duru, son bir ayda haftanın en az dört günü balık çiftliklerinden kaynaklanan kirlilik nedeniyle denize giremeyen turistlerin acentelere şikâyet yağdırdığını söyledi.
Hükümetin çözüm yolu
Hükümetin sorunu, süresi dolan işletmeye aynı yerde izin vermemek ve yeni yerler bularak çözmeyi istediği belirtiliyor. Örneğin Bozburun Yarımadası'nda çiftliklerin süresi 2007'de doluyor.


    http://www.radikal.com.tr/7557607557600

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.