'Çiftlik balığı alırken sarımsı olmamasına dikkat edin'

Kaliteli çiftliklerden çıkan balığın lezzetinin deniz balığını aratmayacağını savunan balık üreticileri uyardı. 'Yalnız balığın zayıf, renginin de sarımsı olmamasına özen gösterin'.

ADANA - Kaliteli çiftliklerden çıkan balığın lezzetinin deniz balığını aratmayacağını savunan balık üreticileri uyardı. 'Yalnız balığın zayıf, renginin de sarımsı olmamasına özen gösterin'.
Avdaki teknolojik gelişmeler ve çiftlikler, Türkiye'de deniz
ürünü üretimini artırıyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, deniz ürünleri üretimi geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 28.5 yükseldi.
Geçen yıl 533 bin tonu avcılık, 129 bin tonu yetiştiricilik olmak üzere 662 bin ton su ürünü elde edildi. Avcılık üretimi bir önceki yıla göre yüzde 25, yetiştiricilikse yüzde 9 yükseldi.
'Çiftlikte kalite arttı'
Salih Köseler, deniz ürünleri üreten büyük bir firmanın sorumlusu. Köseler, Türkiye'nin 1990'ların ikinci yarısından itibaren balık yetiştiriciliği konusunda önemli yol aldığını anlattı.
"Çiftliklerde yetiştirilen balıkların önemli bir bölümü AB'ye ihraç ediliyor. Kültür balıkçılığında önemli firmaların yatırım yapması, kalitenin artmasını sağladı. Bu nokta daha iyi yerlere taşınmalı. Buralarda en büyük sorun akıntının olmadığı çiftliklerde balıkların kendi atıklarını yemesi. Kendi atığını yiyen balığın dış rengi daha sarımsı, içi yeşil olur. Ayrıca kalitesiz yemle balık daha cılız görünüm alır. Tüketici bunlara dikkat eder, ucuz üründen kaçınırsa kültür balığını afiyetle tüketebilir."
'Av sezonu geç açılsın'
Daha lezzetli balık için bir öneri de av mevsimiyle ilgili. Silifke Olta ve Ağ Balıkçıları Derneği Başkanı Erdoğan Serin gırgır ve trolle avlanma sezonunun eylül yerine en erken 15 Ekim'de açılması gerektiğini savundu. Serin, "Deniz suyunun eylülde soğumaması balıkların doğal renk ve görünüme kavuşmasını engelliyor. Trolle avda da balıkların önemli bölümü parçalanıyor. Bu nedenle, av sezonu 15 Ekim'de açılmalı."
Altın yıl: 1987-1988
Türkiye'de modern balıkçılık, 1970'lerin başında gelişmeye başladı. 1987-88'de 700 tonla en yüksek seviyeye ulaştı. Karadeniz hamsisi, toplam balık üretiminin yarısına eşit. Balık üretiminin yüzde 90'ını hamsi, istavrit, sardalye, uskumru, lüfer, palamut, mezgit, kolyoz, barbunya, tekir ve kefal oluşturuyor.