Çiftlik balıkları da otlarla tedavi edilecek

Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülşen Uluköy, 'Çipura, Levrek ve Alabalıkların Doğal Otlarla Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi' konulu projesini tamamladı.

MUĞLA - Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülşen Uluköy, 'Çipura, Levrek ve Alabalıkların Doğal Otlarla Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi' konulu projesini tamamladı.
Uluköy, "İlkbahar ve sonbahar geçişlerinde balık çiftliklerinde üretilen deniz balığında 'vibriosis', alabalıklarda ise kızıl ağız hastalığı oluşuyor. Üreticiler buna karşı balıklara bilinçsizce antibiyotik yüklemesi yapıyor. Sonuçta balıkların Avrupa'ya ihracatında sorun çıkıyor. Antibiyotik kalıntısı fazla olan balıklar ihracattan dönüyor" dedi.
Kirlilik de önlenecek
Proje hayata geçirildiğinde balık etinin daha lezzetli olacağına dikkat çeken Uluköy, yöntemi şöyle anlattı:
"Doğada bulunan arapsaçı, domuz turpu, safran, nergis, kazsoğanı ve zambak bitkilerinin özsuyunu çıkaracağız. Laboratuvar ortamında etken maddeleri çıkarılan bitkilerle balıkların bağışıklık sistemi güçlendirilecek. Antibiyotik kullanımına gerek kalmadan, balıklar direnç kazanacak. Çiftlik balıkçılığında yüzde 15-20 olan kayıp oranı, bu projeyle yüzde 2'ye çekilecek. Antibiyotik kullanımı ortadan kalkacak. Balıklar daha lezzetli, pulları daha canlı olacak. İhraç edilen balıklar geri dönmeyecek. Antibiyotiklerin yol açtığı deniz ve çevre kirliliği önlenecek."
Uluköy hangi bitkinin hangi balığa faydalı olduğunu belirledikten sonra bu etken maddeyi balığa yemle vereceklerini belirtti. TÜBİTAK ise projeye 165 bin YTL destek sağlıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7435437435430

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.