Çiftliklere iki yıl süre

Ortak komisyon kuracak olan Çevre, Tarım ve Turizm bakanlıkları, 'çevre düzeni planı'yla balık çiftlikleri için de yeni bir düzenleme getirecek. Ancak bu süreç en az iki yılı bulacak.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İZMİR/MUĞLA - Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri, balık çiftliklerine çözümün iki yıl alacağını söyledi. Yetkililerin verdiği bilgilere göre, Çevre ve Orman, Tarım, Kültür ve Turizm bakanlıklarının ortak bilimsel bir komisyon oluşturması gerekiyor. Komisyon, önce mevcut durumu belirleyerek fizibilite çalışması yapacak. Denizlerin kirlilik haritası hazırlanacak ve kaldırma kapasiteleri belirlenecek. Sonra çevre düzeni planları oluşturulacak. Balık çiftlikleri, turistik tesisler ve yerleşim yerleri belirlenecek.
Zamanında çevre düzeni planları ve yasal düzenleme yapılmadığı için balık çiftlikleri genelde koylara yerleşmişti. Çiftlikler, zamanla turistik tesisler ve yerleşim alanlarıyla iç içe kaldı.
Komisyon, akıntı ve rüzgâr durumunu inceleyerek, görüntü ve çevre kirliliğine neden olduğu ileri sürülen balık çiftlikleri için yeni yerler belirleyecek. Pek çok yerdeki balık çiftliklerinin izin süresi 2007'de doluyor. Hükümet, süresi dolan işletmeye bir daha aynı yerde izin vermeyecek ve belirlenecek yeni yere taşınması istenecek.
'Bu süre çok uzun'
Karaburun Yerel Gündem-21 Genel Sekreteri Ayhan Akçura, iki yılın uzun bir süre olduğunu açıkladı. Deniz ekosisteminin iyice zarar göreceğini belirten Akçura, şunları söyledi:
"Balık çiftlikleri konusunda tek yetkili Ankara olmamalı. Çünkü, 'Ulusal Gündem-21' diye önemli bir mevzuat var. Bu uluslararası anlaşma gereği, yereldeki tüm yetkili ve tarafların görüşü alınmadan hiçbir şey konuşlandırılmamalıydı, ama öyle olmadı.
Ayrıca, Ankara'da harita başında bu karar verilemez. Çünkü, tarihi ve doğal değerlerimizin korunması için yerelde yapılması gereken envanter çalışmaları yapılmadı. Bunların tümünün üstü örtülüyor. ÇED sürecinde yapılan halkı bilgilendirme toplantılarında çiftliklere itirazlarımızı dile getirdik. Ama Çevre ve Orman Bakanlığı bile çiftlikleri destekliyor."
'İş işten geçmiş olacak'
Turizmciler de balık çiftliklerinin taşınmasını istiyor. Bodrum Torba'daki Club Milta Genel Müdürü Emir Bağ, ne düşündüklerini şöyle açıkladı:
"Biz balık çiftliklerine karşı değiliz. İstihdam ve gelir yaratıyorlar. Ancak bunlar, turistik tesislerle yerleşim bölgelerinde olmamalı. Kıyıya yakın oldukları, bilimsel kriterlere ve yönetmeliklere uymadıkları için kirlilik yaratıyorlar. Bir de görsel kirlilik var. Deniz trafiği açısından da riskli. İki yıl uzun bir süreç. Bu sürede iş işten geçmiş olacak. Bunun canlı örneği de Güvercinlik'teki Maya Tatil Köyü'dür. Çiftliklerin atıkları nedeniyle balıklar için suda yeterli oksijen kalmadı. Bölgeyi terk eden yine ilk çiftlikler oldu."
Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ümit Erdem'e göreyse, sorunun en önemli nedeni, kıyıların sahipsizliğinde yatıyor. 8 bin 333 km. kıyısı olan Türkiye'de su ürünleri genel müdürlüğü gibi bir kurumun bulunmadığını belirten Erdem, bunun, 1980'lerde tarımda 'reorganizasyon' adı altında başlayan yanlış düzenlemelerin sonucu olduğunu söyledi.
Türkiye'de her şeyin önce plansız başlatıldığını, arkadan yasa ve yönetmelik geldiğini belirten Erdem, "Turizm ve Tarım bakanlıklarına göre, çiftlikler 2 mil açıkta kurulmalı. Ama buna uyan yok. Çiftlikler döviz getiriyor. Ancak kıyılar kirlenmemeli. Yoksa temizleme pahalıya patlar" dedi.
'Oksijen tükeniyor'
Eski ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı ve eski Onsekiz Mart Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ünsal da şu bilgileri verdi: "Balık çiftliklerinde orkinos, çipura ve levreklere verilen yemlerin bir kısmı dibe çöküyor. Bu yemler zamanla sudaki bakteriler tarafından parçalanıyor. Bu sırada oksijen tüketiliyor. Zamanla oksijensiz ortam oluşuyor. Dışarıdan gelen balıklar bunu fark ediyor ve oraya girmiyor.
Çiftlikler kendilerine de zarar veriyor. Zamanla kafesteki balıklar ve midye gibi sabit yaşayan canlılar oksijensizlikten ölüyor. Dipte sirkülasyon olmadığı için oksijen yenilenmiyor.
Orkinoslara genel olarak donmuş balık yediriliyor. Bu balıkların yağı deniz yüzeyinde tabaka oluşturuyor. Hem kirliliğe neden oluyor hem de havanın oksijeniyle güneş ışınlarının deniz suyuna geçmesine engel oluyor.
Balık çiftlikleri olmalı, ama açık denizde akıntının bol olduğu ve yerleşim yerlerinin uzağında olmalı. Bir de denizdeki bakterileri öldürmek ve hastalıkları önlemek için antibiyotik kullanılıyor. İnsanlarda bitkisel yiyecekler incebağırsaklarda bakteriler yardımıyla sindirilir. Onun için ot yiyenlerin bağırsağı daha uzun oluyor. Antibiyotik bakterileri öldürür ve balıktan da insana geçebilir."
Söz savunmanın...
Muğla Kültür Balıkçıları Derneği Başkanı ve Kılıç A.Ş. Genel Müdürü İhsan Bozan: Biz de otelcilerden rahatsızız. Gölköy'de yatlar sintinelerini denize boşaltıyor. Otellerin de arıtma tesisi yok. Bu nedenle çocuğumu denize sokamıyorum.
İşimizi çevre koşullarına uygun yapıyoruz. Sintine atıklarımızı ve fosseptiklerimizi tanklarla karaya taşıyarak ilgili belediyelere teslim ediyoruz. Çöpümüzü de böyle bertaraf ediyoruz. Biz İSO 14001 Çevre Yönetim Belgesi'ne sahibiz ve bu sistemle üretim yapıyoruz.
Biz de derme-çatma, kaçak işletmelere karşıyız. Bunu da önlemek devletin işi. Belli standartlarda çalışmayanlara izin vermesinler. Bizim sektöre küçük işletmeler zarar veriyor. Onlara çekidüzen verilmeli.
Labraks Su Ürünleri Ticaret Ltd. Şti. sahibi Erdener Çeriğ (Güvercinlik): Sorun, kıyıları
51 sektörün kullanmasından kaynaklanıyor. Son 20 yıldır Ege ve Akdeniz'de rant korkunç arttığı için bu 51 sektörün gözü kıyılara çevrildi. Dünyada kıyı yönetimi planını yapmayan tek ülke biziz. Sektörel bazda kıyıların nasıl kullanılacağı belli değil. Bugün turizm sektörü su ürünlerinden güçlü olduğu için bizi bitirecek. Sonra, diğerleriyle birbirine girecek. Bunun çözümü, devletin bir an önce kıyı planını yapıp, hangi sektörün nerede faaliyette bulunacağını belirlemesidir.
Balık çiftliklerinin denizleri kirlettiği iddiası doğru değil. Çünkü, bugüne kadar pek çok işletmeye dava açıldı, ama bugüne kadar bu iddia kanıtlanamadı.


    http://www.radikal.com.tr/7574567574560

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.