Çığda mahsur kalan gençlere ulaşıldı

Çığda mahsur kalan gençlere ulaşıldı
Çığda mahsur kalan gençlere ulaşıldı
18 kişinin bulunduğu midibüs Rize'de düşen çığda mahsur kaldı. Kurtarma ekipleri kazazedelere 30 saat sonra ulaşabildi.

 

RİZE - Atatürk Üniversitesi'nde okuyan ve Karadeniz illerindeki ailelerinin yanına bayram tatiline giden gençler Erzurum'dan dün saat 17.00’de Öz İspir Seyahat'e ait midibüsle yola çıktı. Midibüs sürücüsü bölgede kar yağışı olması nedeniyle Artvin ya da Gümüşhane güzergahını takip etmesi gerekirken yolu kısaltmak için İspir- İkizdere karayolunu seçti. Üniversitelilerin midibüsü, ‘17.00- 07.00 saatleri arasında araç trafiğine kapalıdır’ tabelasını Ovit Dağı'nı geçerken olanlar oldu. Gençlere 30 saat sonra ulaşılabildi. Herkesin yüreğini ağzına getiren olay şöyle gerçekleşti:

 


İKİ YANINA ÇIĞ DÜŞTÜ

 

 

Midibüs, 2640 metre yükseklikteki Ovit Dağı Geçidi'ni geçtikten sonra saat 20.00 sıralarında Rize’nin İkizdere İlçesi Sivrikaya köyü yakınlarına geldiğinde, aracın hem önüne hem de arkasına çığ düştü. Yoğun tipinin devam etitği bölgede çığda mahsur kalan üniversiteliler durumu cep telefonuyla bildirdi.
Rize ve Erzurum'dan karayolları ekipleriyle Sivil Savunma ekipleri midibüsün mahsu kaldığı İkizdere- İspir karayolunun 67'nci kilometresine sevk edildi. Kurtarma ekipleri yoğun tipi nedeniyle bölgeye gece boyu çabalarına karşın alaşamadı. Öğle saatlerinde mahsur kalanlara ulaşılması için 4 kilometre kaldığı belirtilirken, Diyarbakır'dan askeri helikopter istendi.

 


“ÜŞÜDÜK, ÇOK KORKUYORUZ”

 

 

Mahsur kalan midibüste bulunan Erzurum Atatürk Üniversitesi Muhasebe Bölümü öğrencisi Funda Fener, telefonla babası Köksal Fener’le görüştü. Ovit Dağı’ndaki Karayolları Bakımevi’nde kurtarma çalışmalarını izleyen Köksal Fener, “Funda beni saat 03.00 sıralarında aradı. Daha sonra telefonuna ulaşamadım. En son görüştüğümüzde bana, çok soğuk olduğunu ve üşüdüklerini söyledi. ‘Çok korkuyoruz. Arabanın da mazotu bitti. Arabayı çalıştırıp ısıtamıyorlar. Donmak üzereyiz, bizi kurtarın’ diye yakındı” dedi.

 

 

 

KURTARMAYA GİDENLER  KAYBOLDU

 

Midibüsü kurtarmak için Belediyeden grayder alarak yola çıkan toplam 5 kişinin Ovit Geçidinde kayıp olduğu ortaya çıktı. Sürücü Hasan Aslan'ın "Çığ düştü yollar kapandı, kurtarın bizi" demesi üzerine dün (20 Kasım) saat 23.00 sıralarında operatör Burhan Dağ (30) ile yardımcısı Köksal Yazıcı (36)Belediyeye ait grayderle İspir'den Ovit'e hareket etti. Özispir Seyahat firmasını sahip ve yöneticileri Şafak Nair (24), Mecit Nair (28) kardeşlerle Alaattin Ege (43) Lada Niva marka bir jeeple grayderi izleme başladılar. Midibüs içindeki 18 kişiyi kurtarmak için iki ayrı araçla yola çıkan beş kişiden saat 01.00'den itibaren haber alınamadı. İspir Belediye Başkanı Osman Çakır, "Midibüsün 2 bin 500 rakımlı Şeytan Yaylasında mahsur kaldığını öğrenince hemen bir ekip oluşturduk ve grayderi yola çıkardık. Firma yöneticileri de grayderle birlikte gittiler. Ancak, kötü hava koşulları yüzünden ikisi belediye çalışanı beş arkadaşla bir daha bağlantı kuramadık. Çalışanlar ve firma yöneticilerinin aileri merak içinde bekliyor" diye konuştu. Daha sonra 5 kişilik ekipten üçüne ulaşıldı. İki kişiyi ise arama çalışmaları sürüyor.  

 


“4 ARAÇ KURTARDIK MİDİBÜSE ULAYŞAMADIK“

 

 

Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Ovit Dağı Karayolları Bakımevi’nde bu sabah yaptığı açıklamada bölgede mahsur kalan diğer araçların dün gece kurtarıldığını, ancak tüm çabalara karşın üniversitelilerin bulunduğu midibüse ulaşılamadığını söyledi.
Vali Hacımüftüoğlu açıklamasında şöyle dedi:
“Yolun 60'ıncı kilometresinde karda mahsur kalan kamyon ve 3 sürücüsü ile bir midibüsteki 30 yolcuyu dün gece saat 23.00 sıralarında başlayan arama kurtarma çalışmaları neticesinde sabah saat 06.00 sıralarında kurtardık. Ancak 67. kilometredeki midibüsle aramızda 7 kilometre mesafe kaldı. Tipi, çığ ve sis çalışmaları engelleyince bu araca ulaşamadık. Yolcularla telefon aracılığı ile irtibat halindeyiz. Üşüdüklerini biliyoruz. Temennimiz durumun daha kötüye gitmemesidir. Şu anda korkulacak bir durum yok. Diyarbakır’dan istediğimiz helikopter bölgeye geldi. Ancak yoğun sis nedeniyle yaklaşamıyor. Ayrıca helikopterin oluşturacağı ses muhtemel bir çığa neden olacaktır. Ondan da endişeliyiz. Havanın iyileşmesi işimizi kolaylaştıracaktır. Ama iyileşmemesi bizi durdurmayacak. Çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

 “AİLELER MAHKEMEYE VERSİN”

 


Vali Müftüoğlu, Ovit Dağı güzergahının her iki yanında geçidin gece 17.00 ve sabah 07.00 arasında ulaşıma kapalı olduğu yönünde Karayolları’nca konulan uyarı levhaları bulunduğunu belirterek, “Bu araçların gelmemeleri lazımdı. Bu millete, taşıdıkları insanlara, onların ailelerine yazık. Burada mağdur olan ailelerin ilgili seyahat firmasını mahkemeye vermesi lazım gelir diye düşünüyorum. Bunlar cezasız bırakılmamalı. Bu çocukların velileri ve kendileri bu işi takip etmeli. Hem can güvenliklerini tehlikeye atıyor, hem de bu kadar büyük masraflara neden oluyorlar” dedi.

 

 

 

HELİKOPTERLER ULAŞAMADI

 

 

 

Genelkurmay, bölgeye 3 helikopterle, 15 kişilik Doğal Afetler Arama Kurtarma (DAK) timi gönderdi. Diyarbakır ve Ankara'dan gelen helikopterler, çığ bölgesine yoğun tipi ve sis nedeniyle ulaşamadı. DAK timi ve AKUT ekipleriyle Sivil Savunma görevlileri bölgeye ulaşmak için yoğun karda mücadele ederken, Karayolları ekiplerinin yol açka çalışması yoğun tipi nedeniyle akşam saatlerine kadar başarılı olamadı. Bölgeye çok sayıda iş makinesi ve sağlık ekibi sevk edilirken, Kızılay da Erzurum'dan battaniye ve yiyecek ulaştırdı.
Olayı haber alıp bölgeye gelen öğrencilerin aileliri endişe içinde beklerken kurtarma ekiplerinin gece boyu da çalışmayı sürdüreceği belirtildi.


ULAŞTIRMA BAKANI AÇIKLADI: KURTARDIK

Rize'nin İkizdere ilçesi Sivrikaya köyü yakınlarında Ovit Geçidi'nde çığ düşmesi sonucu 30 saati aşkın bir süredir mahsur durumda bulunan 18 kişiye ulaşıldı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Mahsur kalan araca Rize yönünden giden ekiplerin ulaştığını bildirdi. Yıldırım, daha önce minibüs şoförü ile irtibat halinde olduklarını ve 18 kişinin durumlarının iyi olduğunu açıklamıştı.

Öte yandan mahsur 18 kişiyi aramak için oluşturulan ve kendilerinden haber alınamayan 5 kişilik ekipten 3 kişiye ulaşıldı. Bakan Yıldırım, 5 kişilik kurtarma ekibiyle ilgili olarak "Arama çalışmalarına katılan 5 kişiden 3 kişi alındı. Diğer 2 kişi de muhtemelen bizim çalışmalarımızı yürüttüğümüz ekibin önünde" şeklinde konuştu. Bu açıklamadan sonra kayıp iki kişiye de ulaşıldı.

 

İSİMLER

Bu arada midibüste mahsur kalan yolcuların isimleri belli oldu. İsim listesi şöyle:
Hasan Arslan (Şoför), Hızır Deniz, Doğan Kaya, Elif Beyza Yıldırım, Salih Kaşıkçı, Deniz Hacıfazlıoğlu, Yakup Erbaş, Gülefer Akın, Hülya Korkmaz, Funda Fener, İmdat Çetin, Serkan Mercan, İsmail Can Koçali, Fatih Sultan Yılmaz, Savaş Yaşar, Yavuz Kopuz, Semih Sayın ve Zafer Mutlu

 

KRİZ KERKEZİNE ULAŞTILAR

Ovit Dağı’nda çığ düşmesi nedeniyle mahsur kalan midibüsteki sürücü ile 17 yolcu, kriz merkezine ulaştı.
Profesyonel dağcılar eşliğinde yürüyerek aracın bulunduğu yerden ayrılan 18 kişi, kar ve iş makinelerinin bulunduğu alana ulaşmalarının ardından, ambulanslar ve iş makineleriyle, Karayolları 103. Şube Şefliğine bağlı Çamlık Bakımevi’ndeki kriz merkezine getirildi.
Yaklaşık 39 saat mahsur kalan vatandaşlar, aileleriyle hasret giderirken, bazılarına ise ambulansta sağlık ekiplerince müdahale edildi.