Çığda ölen Saşa tatil için gelmiş

Palandöken Dağı'nda önceki gün kayakçılara yasaklanan bölgede arkadaşlarıyla snowboard yaparken düşen çığda ölen Rus turist 18 yaşındaki Aleksander Kupin Saşa'nın, üniversiteyi kazanmanın ödülü olarak babası tarafından tatile getirildiği öğrenildi.

ERZURUM - Palandöken Dağı'nda önceki gün kayakçılara yasaklanan bölgede arkadaşlarıyla snowboard yaparken düşen çığda ölen Rus turist 18 yaşındaki Aleksander Kupin Saşa'nın, üniversiteyi kazanmanın ödülü olarak babası tarafından tatile getirildiği öğrenildi.
Palandöken'de dün saat 13.30 sıralarında Güney Pisti yakınlarında düşen çığ, üniversite öğrencisi Saşa'nın ölümüne neden oldu. Yabancı altı turistin, tehlikeli olduğu için kayakçılara yasaklanan bölgede snowboard yapmasının neden olduğu ileri sürülen çığda, dağdan kopan yaklaşık 500 ton kar, 600 metre uzunluğunda, 15-20 metre enindeki dere yatağını doldurdu. Snowboard'culardan beşi kar altından kendi çabalarıyla kurtulurken, Jandarma Dağ Timi ile Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği'nin yaptığı aramada Saşa'nın cesedi bulundu.
Oğlunun ölümüyle yıkılan Rus işadamı Michail Saşa, Moskova Devlet Üniversitesi Beden Eğitimi Enstitüsü'nün Kayak Bölümü'nü kazanan Aleksander'ı ödül için geçen cumartesi günü Palandöken'e tatile getirdiğini anlattı.
' Gençlik heyecanı'
Kazanın olduğu gün oğlu Aleksander ile ayrı yerlerde kaydıklarını belirten Michail Saşa, "Aleksander için snowboard vazgeçilmez bir tutkuydu. Televizyonlarda Palandöken'i izlemiş ve burasını çok beğenmişti. Her defasında 'Dünyanın en iyi snowboard'cularından biri olacağım' derdi. Ben de sürekli olarak kendisine 'tehlikeli bölgelerde kayma oğlum' diye uyarıda bulunuyordum. Maalesef gençlik heyecanı onu ölüme götürdü. Çığ altından çıkarıldığında o hayat dolu oğlumun gözlerini açarak bana gülümseyeceğini umut ettim. Öldüğünü hala inanamıyorum" dedi. Michail Susha, dün uçakla Moskova'ya dönerken, Aleksander'in cenazesi işlemler tamamlandıktan sonra ülkesine götürülecek.


    http://www.radikal.com.tr/7368287368280

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.