Ciğerleri de yandı, yürekleri de

Komşunun yüreği alev aldı

Komşu Yunanistan, Başbakan Karamanlis'in deyişiyle 'milli bir trajedi' yaşıyor. İki gün içinde, 170 yerde ormanlar tutuştu. Mora Yarımadası'nda, Areopoli ve Zaharo bölgelerinde en az 51 kişi öldü. Bir anne ve dört çocuğu da ilk kurbanlar arasında. Yangınların sürmesi, kayıp ve yaralı sayısının çokluğu, ölümlerin artabileceği endişesi doğuruyor. Sabotaj ihtimali üzerinde duran Karamanlis olağanüstü hal ilan etti.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Komşumuz Yunanistan, Başbakan Kostas Karamanlis'in deyişiyle 'milli bir trajedi' yaşıyor. Ülke topraklarının üçte birinin bulunduğu Mora Yarımadası'nın (Peloponez) yarısı alevler altında kaldı. Cuma günü öğle saatlerinde İlia ve Arkadia bölgelerinde başlayan 170 orman yangını birleşti ve tüm yarımadayı tehdit etti. Dün akşam saatlerindeki bilanço: 51 ölü, çok sayıda yaralı ve kayıptı. Yüzlerce insan alevlerin arasında mahsur kaldı, onlarca köy, kasaba boşaltıldı, çok sayıda ev ve araç yandı. En kötü etkilenen yer olan Zaharo kenti civarında ölen 34 kişi arasında bir anne ile dört çocuğu da vardı. Anne ve çocuklarının cesedi birbirlerine sarılmış halde bulundu. Can kaybının artmasından endişe ediliyor.
Yangın 50 kilometreden uzun bir alana yayıldı ve önünde ne bulduysa kül etti. Cuma günü şiddetli rüzgâr nedeniyle yangın söndürme uçakları ve helikopterler havalanamadı. Dün havalandıklarında ise yangını kontrol altına alabilmeleri imkânsızdı. AB'den uçak ve helikopter yardımı istendi ama yine bir şey değişmedi. Atina'da 1999 yılında 150 kişinin hayatını kaybettiği deprem paniğinin benzerinin yaşandığı Mora'daki yangının sönmesi için tek umut rüzgârın dinmesi. Aksi halde yangın denize ulaşıncaya kadar karşısında ne bulursa yakacak. Sahil kasabalarındaki turistler kayık ve botlarla tahliye ediliyor.
Atina da yanıyor
Aralıksız yayın yapan televizyonları arayan vatandaşlar alevlerin yanı başlarında olduğunu ve kimsenin yardıma gelmediğini söylediler. Herkesin gözü Mora'daki yangınlardayken dün öğlen saatlerinde başkent Atina'nın kuzeydoğusundaki İmitos dağında ve Eğriboz adasında da alevler yükseldi. Atina'yı karabulut kapladı. Sağlık bakanlığı halka dışarı çıkmaması ve evlerde pencere ile kapıları kapalı tutması çağrısında bulundu. Eğriboz'da Yunanlı ve yabancı turistler korku içinde limanlarda toplandı. Turistlerin ve ada sakinlerinin nakli için Atina'dan gemiler gönderildi. 16 Eylül'deki erken seçimlere 23 gün kala yaşanan yangın felaketi, Yunan devletinin doğal afetlere karşı hazırlıksız olduğunu ortaya koydu. Ordunun özel timlerini tahsis etmemesinin nedenleri büyük tartışmalara yolaçtı. Ordudan böyle bir talep ulaşmadığı, itfaiyeden 'askerleri bile bile ateşe atamayacakları' bilgisi sızdırıldı. İtfaiye araçlarının, personelin ve teçhizatın çok az ve yetersiz olduğu da ortaya çıktı. Doğal afetlere karşı yetersiz altyapıya bir de erken seçim nedeniyle dağılmış devlet mekanizması eklenince koordinasyonda tam bir kaos yaşandı.
Karamanlis: Sabotaj
Başbakan Kostas Karamanlis, yangın bölgesinde galeyana gelen vatandaşların ağır eleştirilerine maruz kaldı. Karamanlis "milli trajedi" ve "milli yas"tan söz etti. Bu kadar çok yangının aynı anda çıkmasının tesadüf olmadığını söyleyen Karamanlis olağanüstü hal ilan etti. Yunan istihbarat Teşkilatı sabotaj ihtimalini araştırıyor. Şüpheli iki kişi gözaltına alındı.
Yunan basını yangın alanında sabotajda kullanıldığı sanılan ev yapımı patlayıcı madde parçalarına rastlandığını duyurdu. Yangın, erken seçimleri de unutturdu. Siyasi partiler televizyonlarda yayımlanan reklam spotlarını kestiler. Milletvekili adaylarının seçim propagandaları pazartesi gününe kadar ertelendi. Dün başlaması gereken birinci futbol ligi de önümüzdeki hafta başlayacak.