Çığırından çıkmış bir köy: Türkbükü

Her yere inşaat
15 yıl öncesine kadar küçük bir köy olan Bodrum'daki Türkbükü, kısa sürede en fazla kârı elde etmek isteyen işletmeler yüzünden yok oluyor. Aslında Türkbükü üçüncü dereceden doğal ve arkeolojik sit. Ama her yıl artan inşaatlar yüzünden köyün özel dokusu tahrip edilmiş durumda.
Gençler akın ediyor
Sosyetenin ve ünlü simaların gözde yeri olduktan sonra özellikle gençlerin tercih ettiği bir yer haline gelen Türkbükü'nde işletmeler çocuk yaştakilere içki satmakta sakınca görmüyor. Müşteri kapmak için her yerden yükselen müzik sesleri yasağa rağmen saat 04.00'ten sonra bile sürüyor.
'Kıskanıyorlar'
Denetimler yetersiz. Sahili kaplayan iskelelerde bıçaklı-silahlı kavgalar eksik olmuyor. Fiyatlar fahiş. Belediye Başkanı Halil İbrahim Kaynar'a göre ise durum abartılıyor: Burası Türkiye'nin turizmden en çok kazanılan yeri. Haliyle kıskananlar oluyor.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

MUĞLA - 15 yıl öncesine kadar küçücük bir köy olan Türkbükü, adeta 'turizm hamlesi'nin laboratuvarı oldu. Eşsiz doğal güzellikler daha çok turist, daha çok kâr uğruna hızla yok edildi. Türkbükü artık dinlenmek isteyenler için değil, bol alkol tüketerek eğlenmeyi tercih eden gençler için cazip hale geldi. Türkbükü kimilerine göre dejenere oldu, kimilerine göre 'hedef kitlenin' talepleri doğrultusunda şekillendi. Şimdi Türkbükü'nde vahşi bir rant savaşı, iskelelerde bıçaklı kavgalar, sahillerde kulakları sağır eden müzik var. Tarihi kalenin taşları inşaatlarda kullanılmış, geriye tek kaya mezarları kalmış.
Türkbükü sahilleri iskelelerle kuşatılmış durumda. Bu iskelerler yanaşmak isteyen teknelere hizmet vermiyor. Bu iskeleler yan yana dizilmiş restoran ve barların müşterilerinin güneşlenmesi için ve tıklım tıklım dolu. Müşteriler de genelde 25 yaşın altındaki gençler. Türkbükü sosyetenin ve magazin dünyasının ilgisini çektikçe bu kalabalık giderek arttı. Gençler çoğunlukla ailelerinden bağımsız geliyor ve sahildeki 'beach' adı verilen barlara gidiyor.
Bir bardak bira 20 YTL
Bölgedeki lüks barlarda fiyatlar da çok yüksek. Örneğin bir bardak bira en az 20 YTL'den satılıyor. Bir gecede milyarlaraca liralık hesap ödeyenler var. Maki, Divan Palmira, Maçakızı ve Ada gibi lüks otellerde temmuz-ağustos aylarında bir kişilik geceleme bedeli 200-500 avro arasında değişiyor.
Gümbür gümbür müzik
Gece saat 24.00'ten sonra barlarda sonuna kadar açılan müzik, tüm koyu deprem gibi titretiyor. Müzik, sabah saat 04:00'te son bulmak zorunda ama daha geç saatlere kadar sürüyor. Yasa ve yönetmeliklere göre 90 desibel olması gereken müzik yayını bunun çok üzerinde. Barların arasından geçerken kalp atışlarınız hızlanıyor. Asayişten sorumlu jandarmanın elinde ses yüksekliğini ölçecek aleti yok. Yalnızca, saat 02.00'den sonra barlar tek tek sesi düşürmesi için uyarılıyor. Uymayan olursa jandarma tutanak tutup, kaymakamlığa iletiyor.
Şikâyet varsa İlçe Çevre ve Sağlık Müdürlüğü ekipleri gelip tutanak tutuyor. Kaymakamlık ilk sefer uyarıyor, sonra bir gün, devam ederse üç gün kapatma cezası uyguluyor. Bu, gece saat 02.00'den sonra Azmakağzı Köprüsü'nün öbür tarafındaki lüks barlar ve işletmelerin birbirleriyle yarışarak sesi sürekli artırmasına engel olabilmişe benzemiyor.
Gürültü yasası var, yönetmeliği yok
1 Temmuz 2005 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni Yerel Yönetimler Yasası'na göre ses denetimi jandarmadan belediyelere geçmiş durumda. İlgili yönetmelik hâlâ yayımlanmadığı için, ne Göltürkbükü Belediyesi ne de jandarma yasal olarak nasıl hareket edeceğini bilemiyor. Gölköy tarafındaki pansiyonlar yüksek sesten dolayı sabah saat 05.00'e kadar uyayamıyor.
Türkbükü üçüncü dereceden doğal ve arkeolojik sit ama her yıl inşaatlar palazlanırken bu doku zayıflıyor. Eskiden köyün yukarısında bulunan tarihi kalenin taşlarının inşaatlara satıldığı söyleniyor. Köyde bir tek kaya mezarları kalmış durumda.
Göltürkbükü Belediye Başkanı Halil İbrahim Kaynar ise sahil projesi yaptırdıklarını belirtiyor: "Koyun Gölköy tarafındaki tüm iskeleler kaldırılacak. Yasal olarak bunlara şimdi de 'kaldırın' diyebiliriz ama turizme engel olmak istemiyoruz."
Pansiyonların olduğu yerde yalnız Yakamoz'un önündeki iskelenin kalacağını belirten Kaynar, "Sahilde yalnız kum kalacak. Bir de köyün girişine yakın bir yerde alçak ahşap platform olacak. O da gündüz denize girenler gece restoranlar için masa konma yeri olacak. Azmakağzı'nın öbür tarfındaki lüks barların iskelelerine dokunmayacağız. İskele yıkımları için restoran ve pansiyonların olurunu aldık. Beldemizdeki Çevre Derneği'nin de görüşünü aldık. Gelecek sezon sahilimiz değişecek" dedi.
Kaynar gürültü kirliliğinin de çok abartıldığını öne sürdü: "Burası Türkiye'nin turizmden en çok kazanılan yeri. Haliyle diğer bölgelerden kıskananlar olur. İnsanlar buraya eğlenmeye geliyor. Şikâyet olunca inceleyip kapatma cezası uygulanıyor. Nitekim Nana Beach beş gün kapatıldı."
Lüks barlara ayrımcılık iddiası
Menemene Mahallesi Muhtarı ve sahildeki Eda Pansiyon'un sahibi Tuncer Ertuğrul ise, belediye başkanının iskelelerin kaldırılması konusunda kendilerinden görüş almadığını söyledi. Koyun iskeleleriyle ünlü olduğunu belirten Ertuğrul, "Eğer kaldırılacaksa her tarafa uygulanmalı. Neden lüks barlar değil de bizimkiler kaldırılıyor" dedi. 14-20 yaş arası gençlerin müziği ve eğlenceyi sevdiğini kaydeden Ertuğrul, "Beş yıl önce buraları daha kalabalıktı. Gençler akın edince ortayaşlılar da başka yörelere kaydı. Aslında sorun yerleşim ve dinlenme ile eğlence yerlerinin bir arada olması" diye konuştu.
Bıçaklama, sinir krizi...
Gençlik, alkol ve çılgın eğlenceler bir araya gelince de sık sık kavga çıkıyor. Nana Beach'te 18 Temmuz'da yer tartışmasından çıkan kavgada, 18 yaşındaki Mustafa Ertuğrul Değer, Serkan Kırkız tarafından meyve bıçağıyla yaralandıktan sonra denize atıldı. Bir hafta önce de sahildeki Kaktüs Çiçeği Motel'in sahibesi Tomris Berzekçarp ile yanındaki Paradiso Motel'in sahibi arasında yüksek sesle müzik yayını yüzünden tartışma çıktı.
Tartışma Tomris hanımın sinir krizi geçirip hastaneye kaldırılmasıyla bitti. Paradiso Motel'in sahibinin Türkbükü'nün en eski oteli Kaktüs Çiçeği'nin sahibesi Berzekçarp'a silah çektiği öne sürüldü.


    http://www.radikal.com.tr/7551817551810

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.