Çiğköfte yarışında izdiham

Çiğköfte yarışında izdiham
Çiğköfte yarışında izdiham
Şanlıurfa'da düzenlenen 'isot ve çiğköfte yarışması' sonrası çiğköftelerin bedava dağıtılması kısa süreli izdihama neden olduMÜCAHİT YOLCU – ÖMER PINAR

ŞANLIURFA- Peygamberler Şehri 5'inci Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali’nde' isot yetiştiricileri yarıştı. 36 kişinin katıldığı yarışmada jüri üyeleri isot (Yöreye özgü acı biber) seçimi nedeniyle zor durumda kalırken yarışma sonunda yoğrulan çiğköftelerin dağıtılması kısa süreli izdihama neden oldu.


Şanlıurfa Belediyesi'nce 5'incisi düzenlenen ‘Peygamberler Şehri Şanlıurfa 5'inci Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali' nedeniyle Haleplibahçe'de bulunan Beyaz Saray'da ‘isot ve çiğköfte yarışması' düzenlendi. Şanlıurfa Belediye Başkanı SP'li Ahmet Eşref Fakıbaba'nın eşi Gül Fakıbaba'nın da aralarında bulunduğu 5 jüri üyesi 36 yarışmacının isotlarından tadarak, 100 üzerinden puan verdi.


Festival kapsamında yarışan 36 isot yetiştiricisinin katıldığı yarışmada ‘isot gurmeleri' acı biberlerin tadına bakarken, acılık nedeniyle ile ter döktü. İsotların tadına tek tek bakarak; koku, renk, tat, tuzluluk, yağlılık ve nem oranına göre puan vermeye çalışan jüri üyeleri, acı tattan dolayı zor anlar yaşadı. Ağızları yanan jüri üyeleri, bol su içti. 36 çeşit isotun tadılması ile yapılan değerlendirme sonucu 91.0 puanla Şehmus Nacak birinci, 83.6 puanla Enver Nacak ikinci ve 82.8 puanla Sevim Aslan üçüncü seçildi.


Haleplibahçe'deki çiğköfte yarışmasına 3'ü kadın, 1'i erkek olmak üzere 4 yoğurucu kıyasıya yarıştı. Jüri üyeleri, yerde serili sofralarda yoğrulan çiğköftelerin yapılışı, malzemesi ve tadına bakarak birinciyi belirlemeye çalıştı. Yarışmacılar birinci olabilmek için ter dökerken, kenarda bekleyenler çiğköfteden almaya çalıştı. Jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonunda 83.0 puanla Müslüm Aslan birinci, 81.6 puanla Zeynep Aslan ikinci ve 80.8 puanla Necla Çoban üçüncü oldu.


Yarışmacıların yoğurduğu acılı çiğköfteler izleyiciler tarafından kısa sürede tüketildi. Yarışma sonunda birincilere 500, ikincilere 350 ve üçüncülere ise 250 TL para ödülü ile plaket verildi.


Festival kapsamında belediye tarafından Balıklıgöl platosunda bulunanlara bedava çiğköfte dağıtıldı. Bedava çiğköfte dağıtılacağını duyanlar ve turistler, çiğköftenin dağıtılacağı yere akın etti. Uzun kuyruklar oluşturanlar, bedava çiğköfteden alabilmek için birbiriyle yarıştı. 40 kilogram et ile 6 leğende yapılan çiğköfteden almak isteyen çoğunluğu kadın ve çocuktan oluşan kalabalık, güvenlik görevlileri ile zabıta memurlarının uyarılarına rağmen; yoğunluk oluşturmaya devam etti. Uzun süren uğraşın ardından plastik tabaktaki bir sıkım çiğköfteden alan vatandaşlar, daha sonra Amfi Tiyatro’daki hak oyunları gösterilerini izledi.(dha)