Çiğköftede domuz izi

İzmir'de aynı dükkândan çiğköfte yiyen 40 kişi hastalandı. İlk bulgulara göre hastaların Türkiye'de sadece iki vakaya rastlanılan
'trişinozis'e yakalandığı açıklandı.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - İzmir'de aynı dükkândan çiğköfte yiyen 40 kişi hastalandı. İlk bulgulara göre hastaların Türkiye'de sadece iki vakaya rastlanılan
'trişinozis'e yakalandığı açıklandı.
Hastalığın kaynağı, genellikle domuzlarda bulunan bir parazit. Hastaların çoğunluğu Fethullah Gülen'e yakın isimlerin oturduğu Akevler sitesinden. AKP İzmir Milletvekili Fazıl Karaman'ın eşi Ayşe Karaman'da da hastalık belirtileriyle DEÜ Hastanesi'ne başvurdu. Fazıl Karaman, "İhtimal-
ler hakkında söylenenler doğru ise parazitten kaynaklanmış. Eğer o parazit ise o parazitin kaynağı da domuz eti, at eti ya da kaçak et. Parazitin başka şeylerden geçtiği de söyleniyor" diye konuştu.
'Arkadaşlar da hasta'
İzmir'de heyecan yaratan hastalık pazartesi günü ismi açıklanmayan genç
bir kadının şiddetli karın ağrısı, halsizlik, yüksek ateş ve yüzde şişlik şikâyetleriyle Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi'ne gelmesiyle ortaya çıktı.
İltihaplı romatizmal hastalık şüphesiyle İç Hastalıkları Servisi'ne yatırılan hasta, burada aynı belirtilerden arkadaşlarının da yakındığını söyledi.
Merkez kuruluyor
Yapılan araştırmada hastanın, dört hafta önce 14-15 arkadaşıyla Hatay Bahçelievler' deki çiğköfteciden çiğköfte alıp yediği ortaya çıktı. İç Hasta-lıkları Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatoş
Önen, gelişmeleri şöyle anlattı:
"Hastanın arkadaşlarını çağırdık. Benzer bulgular belirledik. Hastalar birbiriyle iletişim kurunca sayıları arttı. Kan tahlilleri pozitif çıktı. Durumu İl Sağlık Müdürlüğü'ne bildirdik. Bundan sonraki hastalar için bir merkez kuruyorlar.
Öykülerde hep aynı yerden alınmış hazır çiğköfte var. Genelde 17-18 Aralık ve ocak başında yenilmiş. Hastalar daha çok aynı bölgede oturan, birbirlerini tanıyan insanlar.
Kesin tanı ancak şu anda Türkiye'de yapılmayan kan tahlili ve kas biyopsisiyle konulabilir. Kan örneklerini İtalya'daki Trişinella Merkezi'ne göndereceğiz. Kesin tanıya da o sonuçlarla varabileceğiz."
Etler kesimhaneden
Çiğköftecinin ise önceki gün ürünlerden numune verdikten sonra dükkânını kapattığı görüldü. Bu çiğköfteciye et sattığı öne sürülen marketin ikisinin Urla birinin Üçkuyular'da üç şubesi olduğu, market yetkililerinin,
etleri İzmir'deki üç kesimhaneden aldığı öğrenildi.Yüzde şişlik, kaslarda ağrı ve ateş
Türkiye Parazitoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Özcel, Türkiye'de daha önce sadece iki 'trişinosiz' vakası görüldüğünü söyledi. Prof. Dr. Özcel, "İzmir'deki vakalarda klinik tablo, belirtilen hastalığa yüzde 80-90 uyuyor. Ancak kesin tanı sonra ortaya çıkacak. Çiğköfteden şüpheleniyoruz. Çiğ et yenmemeli, çiğköfte de" diye konuştu.
'Trişinozis'de en önemli belirtiler çene, kol, bacak ve boyunda kas ağrısı, kas güçsüzlüğü, yüzde ve göz çevresinde şişlik, deri döküntüleri, ateş ve ishal. Ancak bu belirtilerin her hastada olması şart değil. Hastalık bazen kalp ritim bozukluğu ve nefes alma güçlüğüne yol açabiliyor.
Tedavi edilmezse, öldürücü
Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tanıl Kocagöz, 'trişinozis'in tedavi edilmezse öldürücü olduğunu söyledi. Kocagöz, "Domuz eti tüketen ülkelerde yaygın, ancak yıllar içinde kontrol altına alındı. Bağırsaklarda oluşan hastalığın kaslarda belirti vermesi yıllar alabiliyor. Tedavisi oldukça güç. İlaçlarının da yan etkisi fazla" dedi.


Aynı et, evden eve...
Hastalık Dayhan ailesinin hastaneye başvurmasıyla ortaya çıktı. 11 yaşındaki kızı ve eşinde hastalık tespit edildiğini belirten Cüneyt Dayhan "Eşimin yüzü aşırı şişti. Hatay Bahçelievler'de çiğköfteciden misafirlerim için çiğköfte almıştım. O gün evimize gelen herkesin de aynı sorunları varmış. Evime temizliğe gelen kadın da kalan çiğköftelerden eve götürmüştü, onlar da hastalanmış. Ben o çiğköfteden yememiştim. Çiğköfteci arkadaşım 12-18 Aralık arasında bu etten çiğköfte yapıp sattığını söyledi. Kendisi de hastalanmış" dedi. Kuzeninin evinde çiğköfteden yedikten sonra eşi ve iki çocuğuyla hastalandığını, 21 gündür kas ağrısı çektiğini belirten işadamı Ahmet Dayhan ise "Hastalığın bendeki belirtisi ishal oldu. 12 kilo verdim" diye konuştu.
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü denetim ve inceleme başlatırken İl Sağlık Müdürlüğü'nde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Özcel başkanlığında da bilimsel bir komite oluşturuldu.