'Çığlık' operasyonu maskeleri düşürdü

Korku filmi 'Çığlık'ta kullanılan maskeler, bir soyguncu çetenin simgesi haline geldi. İstanbul Emniyeti'nin düzenlediği 'Çığlık Operasyonu'yla da soyguncuların maskesi düştü, gözaltına alınan 23 kişi adliyeye sevk edildi.

İSTANBUL - Korku filmi 'Çığlık'ta kullanılan maskeler, bir soyguncu çetenin simgesi haline geldi. İstanbul Emniyeti'nin düzenlediği 'Çığlık Operasyonu'yla da soyguncuların maskesi düştü, gözaltına alınan 23 kişi adliyeye sevk edildi.
İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ogün Toprak, dün bir basın açıklaması yaparak, polisin gerçekleştirdiği üç operasyonla ilgili bilgiler verdi. Toprak'ın bilgilerini verdiği operasyonlardan birinin adı 'Çığlık.' Operasyona bu ismin verilmesinin nedeni çete elemanlarının, korku filminden esinlenerek kullandıkları maskeleri kullanması. Çetenin geçen haziran ayında Bağcılar'daki bir mağazayı maskelerle soyarak, 5,5 kilogramlık altın çaldıkları belirlendi. Bu soygundan sonra araştırmalarını genişleten polis, çetenin altı kuyumcu soygununa daha karıştığını saptadı. Eşzamanlı yapılan baskınlarda 23 kişi yakalandı. Zanlılardan ikisinin gümüş işi yaptıkları ve çalınan altınları eritip işleyerek sattıkları belirtildi. Müdür yardımcısı Toprak, çetenin altı ayrı kuyumcudan 33,5 kilogram altın gasp ettiğini, bununla kalmayıp üç oto hırsızlığı, kapkaç, yankesicilik, uyuşturucu madde bulundurma gibi suçlara karıştığını açıkladı.